Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Ako vybrať notebook na prácu z domu, pre rodiča, žiaka či učiteľa

1

V súčasnej situácii, keď veľa ľudí musí pracovať z domu, učitelia vyučujú na diaľku, žiaci a študenti sa doma učia, by v mnohých domácnostiach potrebovali ďalší notebook. Poradíme vám, ako vybrať najvhodnejšiu konfiguráciu na daný účel.

Na prácu z domu

V tejto kategórii sú dôležité predovšetkým technické parametre, teda výpočtový a grafický výkon, kapacita pamäte a úložného priestoru. Najbežnejšie požiadavky sú čo najvýkonnejší procesor, napríklad Intel Core i5 alebo i7, 8 až 16 GB RAM a minimálne 512 GB kapacity polovodičového disku. Typická veľkosť uhlopriečky obrazovky je 13 – 14 palcov, ak pracujete v oblasti grafiky a multimédií, je vhodnejší 15-palcový displej aj za cenu väčších rozmerov notebooku. Dôležitá je aj čo najdlhšia výdrž na batériu a uprednostnite notebooky, ktoré majú aspoň jeden moderný port USB-C. Pri notebookoch na pracovné účely je prioritnejšia ergonómia než dizajn. Je však dosť pravdepodobné, že si vy alebo vaša firma na nový štýl práce zvyknete a budete ho využívať aj neskôr. Je to napokon celosvetový trend. Ceny notebookov na prácu z domu ­začínajú od 600 eur.

Notebook pre žiaka alebo študenta

Pri výbere vhodného notebooku treba zvážiť niekoľko kritérií. Nejde len o výkon či veľkosť displeja. Dôležité kritérium je aj to, či po obnovení vyučovania bude žiak nosiť notebook do školy denne, alebo iba raz za dva týždne, napríklad keď bude prezentovať svoj projekt. Na denné nosenie treba hoc aj za cenu menšej uhlopriečky displeja vybrať čo najľahší prístroj. Dobrý kompromis bude vybrať model s menšou, hoci 12 – 13-palcovou uhlopriečkou a kúpiť k nemu 24-palcový, prípadne väčší monitor. Ceny takýchto modelov sa pohybujú od 180 eur vyššie.

Dôležité kritérium je aj výdrž na batériu. Málokedy majú žiaci a študenti v škole možnosť využívať zásuvky, preto by notebook mal pri bežnej práci vydržať aspoň 6 hodín, teda jeden školský deň. Ponuka notebookov je veľmi široká – od najlacnejších na kancelárske aplikácie cez prístroje, pri ktorých sa deklaruje optimálny pomer cena/výkon, až po drahšie notebooky, ktoré však nemusia byť vždy najvýkonnejšie. Ich cena sa totiž odvíja aj od iných kritérií, takže za dizajnový ultratenký ultrabook môžete zaplatiť aj viac ako trojnásobok sumy za rovnako výkonný bežný „plastový“ notebook. Argument, že „siedmakovi v základnej škole stačí najlacnejší notebook“, je zdanlivo logický, ale takéto modely majú aj svoje úskalia, predovšetkým sú pomerne ťažké. Riešením tejto dilemy sú notebooky s menšou uhlopriečkou.

Určite by ste nemali kategoricky odmietať požiadavku študenta strednej alebo vysokej školy na kúpu herného notebooku. Výkon a grafické možnosti týchto strojov stačia na akýkoľvek školský projekt, prípadne na editovanie grafiky či videa pre študentov umeleckých smerov. Moderné herné notebooky sú dizajnovo príťažlivé a zároveň sa rozmermi a hmotnosťou príliš nelíšia od bežných modelov. Ak sa rozhodnete potešiť študenta herným notebookom, vyberajte skôr konzervatívnejší model. Nemusíte sa vyhýbať ani ­notebookom s farebnými svetelnými efektmi, ktoré sú určené viac na herné turnaje než do učebne, tieto efekty sa dajú ľahko vypnúť.  Dobré riešenie na prácu aj na hry bude klasický notebook vyššej výkonovej triedy s dostatočne dimenzovanou grafickou kartou. Takéto zariadenie vás navyše vyjde lacnejšie než typické dizajnovo vyšperkované herné počítače. Cenová relácia notebookov pre žiakov je 250 – 400 eur. ­Výkonnejšie notebooky pre študentov technických a umeleckých smerov stoja 800 – 1600 eur.

Multimediálny notebook pre rodiča

Pozeranie správ, receptov, prehrávanie multimediálnej zábavy, úprava fotografií z dovolenky, herná platforma pre menšie deti či komunikácia so vzdialenými príbuznými. To je len niekoľko scenárov pre domáci počítač. Notebook je síce koncipovaný ako personálne zariadenie, ale v prípade, ak viac členov rodiny nepotrebuje počítač využívať na prácu, ale len občas, notebook dobre poslúži aj ako počítač do rodiny. Jeho hlavná výhoda je prenosnosť. Nie ste viazaní na konkrétne miesto v byte, takže ak nemáte tlačiareň na vytlačenie receptu, môžete si ho preniesť do kuchyne, prípadne si notebook môžete zobrať cez víkend na chatu. Na rozdiel od denného nosenia pracovného či študentského notebooku bude prenášanie domáceho počítača menej časté, takže nemusíte prihliadať na veľkosť. Dobrá voľba sú notebooky s 15-palcovou, prípadne väčšou uhlopriečkou.

Čo sa týka výkonu, stačí procesor výkonnostnej kategórie Intel Core i3, prípadne výkonnejší i5, 4 GB, ale lepšie 8 GB pamäte RAM, a pretože na ňom budete mať zásobu multimediálnej zábavy, aj čo najväčší disk, minimálne 1 TB. Ideálna je kombinácia 128 GB rýchleho polovodičového disku SSD, na ktorom budete mať operačný systém, a 1 TB mechanického disku. Notebook by mal mať dostatok portov USB na pripojenie externých zariadení, z toho aspoň jeden by mal byť moderný USB-C, chýbať by nemal ani port HDMI na pripojenie k externému monitoru, televízoru, prípadne projektoru. Cenová relácia notebookov tejto kategórie je 350 – 800 eur.

Notebook pre učiteľa

Bez ohľadu na to, či učiteľ vysvetľuje preberané učivo priamo v triede, alebo pri dištančnej výučbe, kľúčovým kritériom pri výbere počítača je interaktivita a, samozrejme, aj výpočtový a grafický výkon, ktorý si vyžadujú multimediálne aplikácie, a dostatočná kapacita polovodičového disku. Aby si učiteľ udržal pozornosť žiakov a študentov a mohol reagovať na ich otázky, statické prezentácie treba obohatiť o interaktivitu. Neoceniteľný nástroj je preto elektronické pero, ktoré umožňuje zvýrazňovať texty a obrázky v prezentáciách, prípadne písať a kresliť na obrazovku, čo pri dištančnom vzdelávaní nahradí tabuľu – či už klasickú, alebo elektronickú. Preto pre učiteľov odporúčame notebook, no ešte lepšie je konvertibilné zariadenie s dotykovým displejom a podporou elektronického pera. Takéto zariadenie umožňuje preklopiť displej a učiteľ má k dispozícii tablet, na ktorý sa mu dobre píše a kreslí. Pri výbere zariadenia treba myslieť aj na konektivitu, aby bolo možné pripojiť projektor, televízor alebo iné zariadenie s veľkou obrazovkou. Ak konvertibilné zariadenie nemá konektor HDMI, situáciu vyrieši redukcia z USB-C na HDMI. Dôležitá je aj čo najdlhšia výdrž na batériu. Ceny konvertibilných zariadení sa začínajú od 700 eur.

Na prácu z domu / Lenovo Legion 7i

Nielen na hry, ale aj na grafické či inžinierske aplikácie, prípadne na náročné obchodné analýzy je potrebný vysoký výpočtový a grafický výkon. Herný notebook Legion 7i je podobne ako oveľa drahšie pracovné stanice vybavený výkonným procesorom Intel Core i7 radu H a grafikou NVIDIA GeForce RTX. Disponuje účinným chladením Legion Coldfront 2.0, ktoré umožňuje inštalovaný výkon hardvéru aj naplno využiť nielen v režime Turbo, ale aj pri dlhodobej záťaži. Oceníte aj ergonomickú a odolnú klávesnicu. TrueStrike.

Cena: od 1339 EUR

Pre žiaka / Lenovo IdeaPad 3

Aj cenovo dostupný notebook môže byť výkonný. Idea­Pad 3 je dostupný nielen s procesormi AMD, ale aj s modernými a výkonnými procesormi Intel Core 10. generácie. Žiakom a študentom poskytne dostatočný výkon aj na náročnejšie aplikácie a 14" displej umožňuje komfortné a ergonomické používanie. V ponuke sú aj modely s dedikovanou grafikou NVIDIA N17S-G3. Batéria vydrží 10 hodín bežného používania, takže pokryje celý deň v škole. Nechýba ani fyzický kryt webovej kamery.

Cena: od 329 EUR (AMD), od 499 EUR (Intel Core)

Pre rodiča /  Lenovo Yoga Slim 7

Štýlový a výkonný notebook s hliníkovým telom v rôznych farebných variantoch. Procesor Intel Core v tandeme až so 16 GB pamäte a grafikou Intel Iris Plus. Kto vyžaduje vyšší grafický výkon, napríklad na hry či editovanie videí, vyberie si verziu s dedikovanou grafikou NVIDIA GeForce MX alebo GTX. Displej s uhlopriečkou 14" môže mať podľa konfigurácie rozlíšenie full HD alebo 4K. Pri multimediálnej zábave oceníte trojrozmerný zvuk Dolby Atmos. Batéria vydrží až 14 hodín.

Cena: 799 EUR

Pre učiteľa / Lenovo IdeaPad Flex 5

Konvertibilné zariadenie 2v1 s veľkým 15,6-palcovým dotykovým displejom, ktorý môžete preklopiť až o 360°, sa dá používať ako klasický notebook, a to v konfigurácii stojan, stan alebo ako tablet. Podpora voliteľného digitálneho pera umožňuje pripraviť si grafické podklady, interaktívnu prácu s prezentáciami a po pripojení k projektoru nahradí písanie a kreslenie na tabuľu. Procesory Intel Core i5 alebo i7 poskytujú dostatok výkonu. V mnohých scenároch použitia oceníte aj numerickú klávesnicu.

Cena: od 729 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

Ako som vybrala ja pre rodinu: reakcia na: Ako vybrať notebook na prácu z domu, pre rodiča, žiaka či učiteľa

6.4.2021 19:04
Pre žiaka študenta som vybrala za 370€ noťas na stôl Asus: intel n5000 4jadrá/4vlákna, 4gb ram, 1tb hdd, intel 605 grafika, 15.6'' lcd displej, Windows10, beží na ňom od roku 2018-dnes2021;
Pre žiačku grafického smeru: Za 999€ Dell notebook: Intel core i7 4jadrá/8vlákien, 8gb ram, 1tb hdd, nvidia grafika, 15,6''lcd, Windows8.1, beží na ňom od roku 2015-dnes2021;
Prenosný pre žiaka študenta do školy za 185€ Umax: Intel n3350 2jadrá/2vlákna, 4gb ram, 64gb ssd, 14'' lcd displej, Linux, beží na ňom od roku 2020-dnes2021;
Pre mamu za 185€ noťas Lenovo: Intel n3450 celeron 4jadrá/4vlákna, 4gb ram, 32 gb ssd, 12,5'' lcd displej, Linux, beží na ňom od roku 2018-dnes2021;
Pre otca, ktorý spracováva video/foto Lenovo za 586€: AMD Ryzen5-3500u, 4jadrá/8vlákien, 12gb ram, 512gb ssd,15,6''lcd displej Windows10, beží na ňom od roku 2021-dnes2021;
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať