Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Armáda chce vybaviť vojenské roboty živým svalovým tkanivom

0

Americká armáda skúma možnosť využitia zvieracieho svalového tkaniva ako prostriedku na pohyb robotov. Armádne výskumné laboratórium je presvedčené, že jeho roboty môžu namiesto mechanických ramien, kolies, pásov a ďalších systémov používať skutočný sval, ktorý umožňuje väčšine živých organizmov pohybovať sa a manipulovať s vecami. Koncept je príkladom novej oblasti „biohybridov“.

Dnešné vojenské roboty, najmä tie pozemné, sa presúvaajú po bojiskách na kolesách a pásoch a ich pohyb napodobňuje vozidlá s ľudskou posádkou. Moderné armádne roboty používajú batérie na pohon motorov, ktoré potom poháňajú nápravy a otáčajú kolesá. V prípade biohybridov by bol celý tento systém nahradený laboratórnym organickým svalovým tkanivom, ktoré by mohlo poháňať umelé nohy alebo iné končatiny.

SWAN_042021

Svaly by boli ovládané elektrickými impulzmi alebo chemicky aktivované. Jedna z hlavných výhod použitia organického svalového tkaniva je jeho prirodzená flexibilita. Svaly a šľachy sa môžu ohýbať, naťahovať a uvoľňovať pri pohybe po zmiešanom teréne.

Robot s kolesami sa v takom prípade musí spoliehať na tlmiče nárazu. Armádne roboty sa budú pohybovať často v neznámom a nepredvídateľnom prostredí, preto musia byť schopné prispôsobiť sa neplánovaným situáaciám. Biohybridné roboty môžu ponúkať veľmi sľubné riešenie.

Zdroj: popularmechanics.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať