SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Armádna AI vraj môže predvídať pohyb nepriateľa niekoľko dní vopred

Technológie
0

Americká armáda testuje používanie špičkových nástrojov na zber údajov v spojení s umelou inteligenciou na predpovedanie ďalších pohybov nepriateľov až niekoľko dní vopred. Podľa veliteľa severného velenia USA (NORTHCOM) Glena VanHercka prebiehajú skúšky na zlepšenie využívania údajov armádou pri prijímaní kľúčových strategických rozhodnutí, pričom tretia časť iniciatívy nazvanej Globálny experiment informačnej dominancie (Global Information Dominance Experiment – GIDE) prináša sľubné výsledky.

SWAN_TITULKA_0722

GIDE bol navrhnutý s cieľom zlepšiť prístup k informáciám v reálnom čase, ktoré môžu pomôcť veliteľom pripraviť sa na nepriateľské akcie. VanHerck vysvetlil, že počas simulovanej operácie sa zhromažďovali údaje z rôznych senzorov rozmiestnených po celom svete, či už vojenských, alebo civilných. Informácie potom prešli cez model umelej inteligencie, ktorý bol schopný odhaliť vzory a vydať varovanie, keď si všimol také príznaky, ako je napríklad ponorka pripravujúca sa na opustenie prístavu.

Vedomosť o tom, čo by mohol nepriateľ pripravovať, umožnila veliacim dôstojníkom prijať včasné opatrenia, napríklad rozmiestniť jednotky v snahe zabrániť konfliktu. Táto schopnosť by umožnila armáde prejsť od reaktivity ku skutočnej proaktivite, a to nie v rádoch minút a hodín, ale celých dní. Technológia nasadená v reálnej situácii by mohla v reálnom čase spájať informácie zo satelitov, radarov, podmorských senzorov, ako aj kybernetických a spravodajských kapacít a sprístupniť ich prostredníctvom cloudu na spracovanie modelom umelej inteligencie.

Všetky tieto informácie sú už k dispozícii, ale v súčasnosti trvá hodiny a dni, kým si špecializovaní analytici prezrú hory údajov, ktoré sa generujú každý deň, a všimnú si zaujímavé vzory. Algoritmy by sa napríklad mohli zamerať na priemerný počet automobilov na parkovisku; dokázali spočítať lietadlá zaparkované na rampe a pri zaznamenaní zmeny spustiť varovanie, dokonca by mohli rozpoznať aj rakety pripravované na štart.

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať