SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Lightyear 0: elektromobil na solárny pohon dokáže jazdiť mesiace bez dobíjania. Cena vás však dorazí

Technológie
2

Holandská spoločnosť Lightyear predstavila prvé solárne auto na svete pripravené do výroby. Lightyear 0 je rodinný sedan so zabudovanými solárnymi panelmi s rozlohou 5 m2, ktoré sú schopné denne generovať energiu až na 70 km jazdy bez nabíjania a umožnia vozidlu nabíjať sa aj počas jazdy alebo pri parkovaní vonku. Lightyear rozšíril svoju pracovnú silu až na 500 ľudí a uzavrel zmluvy už s viac ako 100 dodávateľmi. Tento štvordverový fastback elektrický sedan je ich prvým autom.

Disponuje dostatočnou batériou na to, aby umožnil jazdu na veľmi solídnych 560 km po diaľnici rýchlosťou 110 km/h, a to aj bez toho, aby svietilo slnko. Pri testovaní WLTP poskytol Lightyear 0 dojazd 625 km, čo je takmer o 4 percentá viac, ako umožňuje Tesla Model 3 Long Range AWD. Lightyear hovorí, že vyvinul najefektívnejšiu elektrickú hnaciu sústavu všetkých čias a že tieto údaje o dojazde sa vzťahujú na batériu s kapacitou len 60 kWh. Na porovnanie, Model 3 Long Range AWD údajne poháňa 82 kWh agregát.

Hoci dojazd WLTP je o dosť menší, než spoločnosť dúfala počas vysokorýchlostného testovania vo februári, Lightyear má stále väčší dojazd s výrazne menšou batériou ako Tesla, pričom používa iba 10,5 kWh na 100 km pri rýchlosti 110 km/h na diaľnici. Čiastočne za to vďačí nízkemu odporu vzduchu. Lightyear hovorí, že koeficient odporu vzduchu 0,19 z modelu 0 robí najaerodynamickejšie rodinné auto, aké bolo kedy vyrobené. Okrem toho to umožňujú aj špeciálne vyvinuté pneumatiky Bridgestone, určené na zníženie valivého odporu.

Navyše tvorcovia sa zamerali na efektivitu na úkor výkonu: vozidlu trvá celých 10 sekúnd, kým zrýchli z 0 na 100 km/h, a dosiahne maximálnu rýchlosť 160 km/h. Tesla Model 3 Long Range AWD vás dokáže dostať na stovku za štyri sekundy na rovnej ceste a dosiahne maximálnu rýchlosť 233 km/h. Na nabíjačke však strávite oveľa menej času. Solárne panely vám síce nedokážu aj počas slnečného dňa úplne nabiť batériu ale za ideálnych podmienok môžu solárne panely pokrývajúce kapotu a strechu fastbacku poskytnúť až 1,05 kW konštantného príkonu.

Lightyear hovorí, že počas letného dňa je jeho model schopný prejsť až 70 km. Ak denne najazdíte menej ako 50 km, môžete vozidlom jazdiť celé mesiace, kým ho bude treba nabíjať. Solárne nabíjanie môže za hodinu poskytnúť dojazd 10 km, z domácej zásuvky za hodinu nabijete na 32 km jazdy a z rýchlonabíjačky na 520 km.

Sedadlá pre piatich, dostatok batožinového priestoru a vegánsky interiér vyrobený z rastlinnej kože, recyklovaných PET fliaš a ratanu vyzerajú naozaj pekne. K dispozícii je 10,1-palcový dotykový displej na ovládanie navigácie a infotainmentu. No Lightyear 0, z ktorého sa vyrobí len 946 kusov, je nehorázne drahý – pýtajú zaň 250 000 eur. Dodávky sa majú začať v novembri. Spoločnosť tvrdí, že pripravuje aj ľudové solárne auto s cenou 30 000 eur a predpokladaným dátumom výroby začiatkom roka 2025.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

na reakcia na: Auto Lightyear 0 na solárny pohon by mohlo mesiace jazdiť bez nabíjania. Cena vás však dorazí

15.6.2022 11:06
na bezne auta sa davaju vysoke marze
tu to premrstili riadne

cena 10 000eur je auto musi byt realisticka

Reagovať

zrychlenie i maximalna rychlost reakcia na: Auto Lightyear 0 na solárny pohon by mohlo mesiace jazdiť bez nabíjania. Cena vás však dorazí

14.6.2022 12:06
su OK... skoda len tej ceny. S takou cenou sa k realistickej elektromobilite nedostaneme.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať