SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Humanoidný roboty dostanú živú kožu aby boli od ľudí naozaj na nerozoznanie

2

K dosiahnutiu realistických robotov podobných ľuďom sme nikdy neboli bližšie ako teraz. Vedci stále nachádzajú nové spôsoby, ako ich priblížiť k ľuďom. Výsledkom tohto úsilia je aj „živá“ pokožka. Výskumníci o nej publikovali článok v časopise Matter. Pokožka nielenže vyzerá ako ľudská, ale v skutočnosti je vyrobená z buniek ľudskej kože. Dokáže teda odpudzovať vodu a dokonca sa aj sama zacelí podobne, ako to robí naša pokožka.

Vyzerať „skutočne“ je jedna z hlavných priorít, ktoré majú výskumníci pre humanoidné roboty. Keďže tieto roboty sú navrhnuté tak, aby pracovali v zdravotníctve a službách, musia vyzerať ľudsky, aby ľudí nevystrašili. No vyrobiť živú kožu pre roboty nie je jednoduché. Nielenže musíte vyrobiť materiál, ale treba ho aj prispôsobiť častiam robota.

Je náročné prispôsobiť pokožku dynamickému objektu, najmä tomu, ktorý má nerovný povrch. Preto tím išiel na to trochu inak. Shoji Takeuchi, profesor na Tokijskej univerzite v Japonsku, hovorí, že vedci použili metódu formovania tkaniva namiesto rezania kože tak, aby zodpovedala prstu. Potom už stačilo len ponoriť prst do valca naplneného zmesou kolagénu a ľudských dermálnych fibroblastov. Toto sú dve primárne zložky spojivového tkaniva kože.

Podarilo sa tak vytvoriť živú kožu pre roboty vďaka jej prirodzenej tendencii zmenšovať sa. Keď zmes schla, zmrštila sa a pevne sa prispôsobila prstu robota. To pokožke dodáva realistický vzhľad. Takeuchi verí, že živá koža je „konečným riešením“, vďaka ktorému budú roboti vyzerať ako živé tvory. A zdá sa, že výskumníci sa už blížia k výrobe tejto živej kože pre robotov.

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Ako uz samo video napoveda reakcia na: Humanoidný roboty dostanú živú kožu aby boli od ľudí naozaj na nerozoznanie

14.6.2022 19:06
Uuuuplne na nerozoznanie.
Reagovať

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: Ako uz samo video napoveda

15.6.2022 19:06
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať