NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Biohybridná umelá sietnica dokáže obnoviť zrak pomocou živých buniek

0

Vekom podmienená makulárna degenerácia je momentálne nevyliečiteľné očné ochorenie, ktoré môže v neskorších štádiách viesť k úplnej slepote. Španielski vedci teraz vytvorili novú potenciálnu liečbu – biohybridnú umelú sietnicu vyrobenú z hodvábu s implantovanými ľudskými bunkami, ktoré sa dokážu integrovať a napraviť poškodenie. Pomôcka je zložená z niekoľkých vrstiev buniek sietnice, ktoré sú spojené filmom z hodvábneho fibroínu a obalené v ochrannom géle.

Chirurgickou implantáciou umelej sietnice do očí pacientov s makulárnou degeneráciou by sa obnovilo videnie. Umelá sietnica je tvorená rôznymi typmi buniek. Patria medzi ne retinálne neuróny, ktoré detegujú svetlo, pigmentový epitel sietnice, ktorý vyživuje neuróny, Müllerove bunky, ktoré podporujú neuróny, a mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré môžu pomôcť implantovaným bunkám integrovať sa s bunkami pacienta.

Táto štruktúra je navrhnutá tak, aby pomáhala neurónom rásť a vyvíjať sa a odstraňovať škody spôsobené chorobou. Tím počas siedmich dní testoval tieto biohybridné sietnice v laboratórnych kultúrach a zistil, že neuróny prežili a rástli a narástli aj neurity – počiatky spojení, ktoré prenášajú signály medzi bunkami. Je to sľubný začiatok, ale biohybridná sietnica musí byť ešte testovaná na zvieratách a potom na ľuďoch. Výskum bol publikovaný v časopise Journal of Neural Engineering.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať