SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Budú sa na Mesiaci pestovať rastliny?

1

Vedci oznámili, že vypestovali vôbec prvé rastliny v pôde z Mesiaca. Hoci zďaleka nie sú jedlé, úspech tímu predstavuje významný míľnik v úsilí udržiavať lunárnu základňu a vykonávať misie do hlbokého vesmíru. Experiment ponúka užitočné poznatky o zložení a životaschopnosti cudzorodej pôdy. Nie je prekvapujúce, že mesačnej pôdy na Zemi nie je dostatok, a tak vykonávanie takýchto experimentov nie je vôbec jednoduché. Už v minulosti výskumníci dosiahli úspech pri klíčení plodín v simulovanej lunárnej pôde pochádzajúcej z púšte v Arizone a niektoré výskumné skupiny vyvinuli moduly podobné skleníkom, ktoré by sa dali umiestniť na Mesiac.

V novom výskume vedci z Floridskej univerzity v priebehu 11 rokov aplikovali tri samostatné pokusy s mesačnou pôdou (regolitom) zozbieranou počas misií Apollo 11, 12 a 17. Získali 12 g vzácneho materiálu zapožičaného od NASA, aby si mohli vytvoriť malú záhradku. Do črepníkov vo veľkosti náprstka výskumníci naložili gram mesačnej pôdy, navlhčili ju živným roztokom a zasiali semená z rastliny Arabidopsis (arábkovka). Súčasne tím zasadil rovnaké semená do simulovanej lunárnej pôdy, simulovanej marťanskej pôdy a pôd z extrémnych prostredí na Zemi ako kontrolné experimenty.

Zistili, že takmer všetky mesačné pôdy produkujú klíčiace rastliny. Ibaže rastliny pestované v mesačnej pôde sa vyvíjali pomalšie a mnohé z nich vykazovali známky stresu, čo sa ukázalo v génových prejavoch, ktoré vedci očakávali v rastlinách vystavených pôsobeniu soli, kovov a reaktívnych foriem kyslíka. Z toho usúdili, že rastliny vnímajú mesačné pôdne prostredie ako stresujúce.

Zaujímavé bolo, že rastliny pestované vo vyspelejšej lunárnej pôde (pôde vystavenej väčšiemu kozmickému vetru) vykazovali viac známok stresu, zatiaľ čo menej vyspelá pôda mala za následok menej stresu. Vedci teraz budú skúmať vzťah medzi prosperovaním rastlín a zložením pôdy, ako aj to, aké vplyvy by mohli mať rastliny na pôdu. Výskum bol publikovaný v časopise Communications Biology.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Iszp Onpovu reakcia na: Budú sa na Mesiaci pestovať rastliny?

21.5.2022 05:05
Hey, this is Eric and I ran across nextech.sk a few minutes ago.

Looks great… but now what?

By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads from your site, or at least enough to make you happy?

Honestly, most business websites fall a bit short when it comes to generating paying customers. Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment.

Here’s an idea…

How about making it really EASY for every visitor who shows up to get a personal phone call you as soon as they hit your site…

You can –

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

You’ll be amazed - the difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour or more later could increase your results 100-fold.

It gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation.

That way, even if you don’t close a deal right away, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Pretty sweet – AND effective.

CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebtraffic.com/unsubscribe.aspx?d=nextech.sk
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať