SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

COVID-19: Jednoduché riešenie na nekonečné školské karantény

1

Pre rodičov počas pandémie je táto situácia známa: V triede ich dieťaťa sa vyskytne prípad COVID-19 a všetky deti musia nastúpiť do karantény. To znamená, že žiaci musia prejsť na dištančné vzdelávanie, ak ich škola ešte stále ponúka túto možnosť. A rodičia musia zostať doma z práce, často až na 14 dní. Školy v Utahu a v Massachusetts však začínajú používať prístup nazývaný „testovanie na pobyt“ (test to stay). To znamená, že blízke kontaktné osoby študenta, ktorý mal pozitívny test, môžu stále zostať v škole, pokiaľ sa denne preukážu negatívnym testom počas určitého obdobia.

Nedávna štúdia uskutočnená v Spojenom kráľovstve zistila, že z hľadiska kontroly miery infekcie v školách je tento postup porovnateľný s karanténou. V súčasnosti sa to deje zvyčajne takto: Najprv sa zamestnanci školy pokúsia identifikovať študentove blízke kontakty. V závislosti od protokolu to môže siahať od detí, ktoré sedia v blízkosti infikovaného študenta, až po všetkých v triede. Potom títo žiaci musia odísť do karantény. No karantény môžu narušiť vzdelávanie detí, najmä preto, že mnohé školy už obmedzili alebo dokonca eliminovali diaľkové vyučovanie.

SWAN_TITULKA_0722

Navyše rodičia, hlavne mamy, nemôžu chodiť do práce, čo je náročné pre rodiny už aj tak ťažko skúšané pandémiou. Niektoré americké okresy preto buď skoncovali s karanténou, alebo ju urobili nepovinnou bez toho, aby urobili akékoľvek opatrenie. To je však dosť znepokojujúca prax, obzvlášť v oblastiach, kde sa nevyžadujú rúška a aj miera zaočkovanosti je nízka. Preto štát Massachusetts schválil protokol, podľa ktorého blízke kontakty študenta s pozitívnym testom už nemusia byť automaticky v karanténe za predpokladu, že každodenne absolvujú rýchly test počas siedmich dní.

Ak majú pozitívny test alebo sa u nich prejavia príznaky, musia zostať v karanténe, v opačnom prípade nemusia vymeškávať hodiny. Pri rýchlych testoch sú však určité obavy o presnosť, pretože zvyčajne nie sú také citlivé ako pomalšie testy PCR. No veľa odborníkov tvrdí, že každodenné testovanie je spôsob, ako tieto obavy zmierniť. Je to dosť na obmedzenie šírenia, domnievajú sa zástancovia testovania. Spomínaná britská štúdia publikovaná v časopise Lancet začiatkom septembra zistila, že školy používajúce protokol test-to-stay majú podobnú mieru symptomatickej infekcie COVID-19 ako školy používajúce karantény.

„Denné testovanie je bezpečnou alternatívou k domácej izolácii pre školské kontakty,“ napísali autori štúdie. Mnohí si v USA mysleli, že vakcíny sa postarajú o všetko a testovanie už nebude potrebné, preto je krajina ďaleko za ostatnými štátmi, ako je Nemecko alebo Spojené kráľovstvo, kde sú rýchle testy dostupné a lacné alebo dokonca bezplatné. Napríklad v Nemecku je umožnené ľuďom uchovávať testy doma a poskytnúť ich návštevám.

Ideálne by bolo pravidelné testovanie nielen blízkych kontaktov, ale aj všetkých študentov, učiteľov a zamestnancov. Školy však nemajú zamestnancov ani priestory na pravidelné vykonávanie testov. Bolo by potrebné premýšľať o dlhodobejšom rozhodovacom procese v kontexte covidu. Tento proces sa však môže uskutočniť iba vtedy, ak uznáme, že vakcíny nie sú všetko. Potrebujeme viacvrstvový prístup, ktorý zahŕňa aj testovanie, ak sa chceme vrátiť k životu a hlavne k učeniu.

Zdroj: vox.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

hm reakcia na: COVID-19: Jednoduché riešenie na nekonečné školské karantény

28.9.2021 18:09
a toto vsetko kvoli obycajnej chripke. Zachranme obeznych nicemim zivotov deti... Devolucia v priamom prenose...
Reagovať

Pridať komentár