SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Video: 3D jedlo zohriate laserom je chutnejšie ako uvarené v hrnci

2

Výskumníci z Columbia Engineering v New Yorku pracujú na používaní laserov na varenie a technológie 3D tlače na zostavovanie potravín. Pod vedením profesora strojného inžinierstva Hoda Lipsona tím Digital Food v laboratóriu Creative Machines Lab buduje úplne autonómneho digitálneho kuchára. Lipsonova skupina vyvíja potraviny zhotovené 3D tlačou už od roku 2007. Hoci tlačiarne môžu vyrábať prísady s milimetrovou presnosťou, zatiaľ neexistuje spôsob zahrievania s rovnakým stupňom rozlíšenia.

Varenie ovplyvňuje výživovú hodnotu, chuť a textúru mnohých potravín, preto vedci uvažovali, či by nemohli vyvinúť metódu varenia pomocou lasera, ktorá by umožnila presnú kontrolu týchto atribútov. V novej štúdii zverejnenej začiatkom septembra v časopise Science of Food tím skúmal rôzne spôsoby varenia vystavením kurčaťa, ktoré použili ako modelový potravinový systém, modrému (445 nm) a infračervenému svetlu (980 nm a 10,6 μm).

 Najprv vytlačili vzorky kuracieho mäsa s hrúbkou 3 mm a s plochou jedného štvorcového palca (6,45 cm2), potom hodnotili množstvo parametrov vrátane hĺbky varenia, vývoja farby, zachovania vlhkosti a chuťových rozdielov medzi mäsom vareným laserom a pripravovaným na sporáku. Zistili, že mäso varené laserom sa zmenší o 50 %, zachováva si dvojnásobný obsah vlhkosti a vykazuje podobný vývoj chuti ako tradične varené mäso.

Testeri chuti uprednostnili mäso varené laserom pred konvenčne varenými vzorkami, čo je sľubné pre túto novú technológiu. Hardvérové ​​a softvérové ​​komponenty potrebné pri tomto prístupe sú však dosť technologicky náročné a zatiaľ nemáme to, čo výskumníci nazvali Food CAD. Ide o akýsi „Photoshop pre potraviny“. Potrebný by bol softvér, ktorý by ľuďom umožnil navrhnúť požadované potraviny.  

Zdroj: engineering.columbia.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

úpadok reakcia na: Video: 3D jedlo zohriate laserom je chutnejšie ako uvarené v hrnci

28.9.2021 19:09
Má rád technológie, ale tie nasadiť do gastronómie týmto spôsobom považujem za krok úplne vedľa.
Energia (rozumová) by sa rozhone masívnejšie mala venovať primárnym problémom, ako napr. pestovaniu a skladovaniu plodín, znižovanie energetickej náročnosti príprave jedál s minimálnou CO2 stopou (aká bude napr. táto stopa tejto technológie s laserom?), atď...
Ale to čo popisujem nie je asi až tak dobrý biznis, a tu je "pes zakopaný"
Reagovať

robme veci zlozito reakcia na: Video: 3D jedlo zohriate laserom je chutnejšie ako uvarené v hrnci

28.9.2021 12:09
prve co ma napadlo je ze to chutilo inak lebo oni to maso piekli a nevarili. na porovnanie s varenim by ho museli ponorit do vody. navyse pri vyssej hrubke jedla sa bude vo vnutri teplo sirit vedenim co je totozny sposob ako pri peceni na panvici takze laser bude mat maximalne vplyv na povrchove vlastnosti uvareneho jedla. kedze majitelia laseru niesu padnuti na hlavu tak ako autor tohoto clanku, tak to dobre to vedia. Prero si ohriali iba tenky platok masa a potom do neho zahrizli aby mali co porovnavat.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať