ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Celosvetová firma sa dá riadiť aj z obývačky

0

Rozhovor: Peter Kriš a Gleb Urvanov, Mangata Finance 

Mangata vznikla v roku 2020, ale už predtým sme robili štyri roky softvér na objednávky pre zahraničných klientov v oblasti kryptomien. My zakladatelia sme v kryptomenách už 10 rokov a to nám dalo veľa skúseností a hlbší pohľad do toho, ako to celé funguje. Už dávnejšie sme si všimli, že blockchainové projekty trpia na viacero neduhov, napr. na problémy s insider tradingom a manipulácie s objednávkami. Bolo úplne bežné, že vaše obchodné objednávky predbiehali rôzni hackeri, používatelia dostávali zlú cenu alebo sa úplne zrušili objednávky bez možnosti opraviť to. Preto sme sa rozhodli, že navrhneme novú architektúru blockchainu. Je to burzová infraštruktúra a blockchain v jednom, kde sme ako jedni z prvých na svete navrhli princípy, pri ktorých sa nedá manipulovať s poradím objednávok a nikto nemôže manipulovať s cenou. Sme vôbec prvý tím na svete, ktorý toto riešenie uviedol do produkcie, a náš blockchain už beží live. V súčasnosti máme 20 ľudí, 10 na Slovensku a 10 po celom svete. Vedenie máme zo Slovenska, zvyšní ľudia sú zo Španielska, USA, Indie, Rakúska, Kolumbie. Sme distribuovaný tím, nemáme zatiaľ ešte stále kancelárie.

SAMSUNG_112022_M Advertisement

Lockdown nám veľmi pomohol tým, že sa v online priestore otvorili dvere do celého sveta. V roku 2020 sme sa dostali do akcelerátora nášho hlavného investora Polychain. Tento akcelerátor je zo Silicon Valley a mali sme tam aj ísť na tri mesiace, žiaľ, pre covid sa to celé udialo iba online. Po troch mesiacoch sa investor rozhodol, že nám dá 1,4 mil. eur na rozbehnutie. Boli sme prvý tím, do ktorého investoval, a pritom sme sa osobne vôbec nestretli. Po roku sme došli s prvou funkčnou verziou a tým sa otvorila konverzácia s ďalšími investormi, kde sme sa dohodli na sume 4,2 mil. eur, čo už zahŕňa asi 15 fondov z rôznych kútov sveta – zo San Francisca, New Yorku, Šanghaja, Tokia. Investori uznali, že hodnota projektu môže dosahovať až 60 miliónov eur, čo je na česko-slovenské pomery asi najlepší fintech deal v histórii.

NXT: Aké problémy obchodovania s kryptomenami na burze rieši váš startup?

Okrem spomínaných manipulácií s objednávkami sme sa rozhodli, že burzová infraštruktúra musí byť čo najviac efektívna – navrhli sme ekonomický model s nízkymi poplatkami, ktoré sú zároveň fixné, čo ponúka veľkú úsporu na nákladoch, lebo ostatné block­chainy fungujú s premenlivými poplatkami a často je veľmi drahé, ba až nemožné zadávať objednávky.

NXT: :V čom je vaše riešenie unikátne?

Naše riešenie je unikátne v tom, že sme ako prví vydali blockchain, kde poradie objednávok je zaručene náhodné a takisto obsah objednávky je zašifrovaný, a teda sa nedá povedať, čo obsahuje. Toto zaručuje ochranu pred hackermi, ktorí nemajú možnosti manipulovať a nevedia odhadnúť, či sa oplatí objednávku predbiehať a profitovať z nej. Toto riešenie prináša inováciu aj z vedeckej stránky, môžu ho aplikovať akékoľvek distribuované systémy mimo kryptomien.

NXT: Kto stojí za nápadom a ako ste sa pustili do jeho ­realizácie?

Nápad sme spoločne vytvorili ako zakladatelia. Ja som vždy vedel, v ktorých oblastiach sa burzy musia zlepšiť, a Gleb Urvanov má skúsenosti z počítačových vied a z oblasti informačnej bezpečnosti, aby navrhol tú správnu architektúru.

Realizáciu sme spustili tým, že sme začali monitorovať najpopulárnejší blockchain Ethereum a všímali si všetky kroky hackerov. Po nejakom čase sme identifikovali slabiny, ktoré musia byť ošetrené, a to bol základ pre náš návrh blockchainu.

NXT: Ako ste budovali tím a prečo je do takej miery medzinárodne distribuovaný?

Tím sme najprv budovali lokálne, tu na Slovensku. Technológia, s akou to robíme, je však veľmi špecifická a začali sme narážať na to, že na Slovensku nie sú ľudia s potrebnými skúsenosťami z oblasti blockchainu či programovania, a tak sme museli hľadať medzinárodne, kde sú tí správni špecialisti na jednotlivé oblasti. Priveľa sme o tom nepremýšľali, sme ľudia, ktorí žijú na internete, takže nám bolo prirodzené komunikovať s ľuďmi z Indie, Kolumbie alebo USA. Všetko prebieha vo videohovoroch.

NXT: Je náročné riadiť takýto tím na diaľku?

Má to svoje úskalia. Na jednej strane získate svetový talent, ktorý môže pokojne pracovať v Silicon Valley, na druhej strane čisto online tím si vyžaduje dokonalú komunikáciu všetkých ľudí, veľkú transparentnosť a takisto veľkú mieru porozumenia a počúvania. Ľudia musia byť absolútni profesionáli, inak sa rýchlo prejavia zádrhy. Takisto tým, že nemôžem kontrolovať, čo robí človek na druhom konci planéty, je prítomná veľká dôvera voči ľuďom, ktorí majú zároveň aj veľkú slobodu. No s veľkou slobodou sa spája aj veľká zodpovednosť. Keď vyberiete správnych ľudí, bude to fungovať ☺.

NXT: Ako sa vám podarilo získať si dôveru investorov?

Je to kombinácia viacerých faktorov. Najdôležitejšie je to, že v kryptomenách sme už 10 rokov. Potom to, že máme akademickú históriu, a následne to, že investori videli, že neostávame len pri sľuboch, ale reálne plníme to, čo sme si vytýčili v plánoch. Postaviť naše riešenie bola veľmi komplexná softvérová robota.

Ďalšie významné faktory sú vízia a sebavedomie. Na Slovensku máme, žiaľ, ešte kultúrne vžité, že sme až príliš skromní. Na jednej strane je to super, ale keď sa človek chce preboxovať vo svete, musí najprv uveriť, že vie zvládnuť aj skutočne veľké projekty. Toto platí hlavne v Amerike, tam sú zvyknutí rozmýšľať až megalomansky a na presadenie sa medzi nimi musí človek mať veľkú sebadôveru. Na druhej strane naši čínski a japonskí investori sú viac pri zemi a ocenili našu východoeurópsku šetrnosť a efektivitu.

NXT: Na aké obdobie máte zabezpečené financovanie a kedy plánujete byť ziskoví?

Momentálne máme plán na dva roky a budeme potrebovať ešte ďalšie kolo investícií, pretože to, čo robíme, nie je malá vec. Ziskovosť sa odhaduje najskôr o 4 až 5 rokov.

NXT: Aký je váš recept na úspešné presadenie sa so ­startupom zo Slovenska vo svete?

Nebáť sa je 50 % úspechu. V dnešnej dobe nemusíte ísť do New Yorku, stačí vám napísať e-mail správnej osobe. Zdvihnúť telefón a zavolať. Dohodnúť si videohovor. Svet začína rozumieť, že talentovaní ľudia sú všade, a preto prestávajú fungovať nejaké hranice.

Zvyšných 50 % je o vytrvalosti a schopnosti ísť hlboko do domény, ktorá vás zaujíma. V online svete sa viete naučiť veľa vecí z internetu. Ďalší faktor je sledovať a napojiť sa na ľudí v danej doméne a učiť sa od nich. Len pripomeniem, že od kohokoľvek na svete ste vzdialení na jeden e-mail a videohovor. V poslednom čase sa ma už na online stretnutiach ani nepýtajú, odkiaľ som, asi ich to ani nezaujíma.

Za NXT sa zhováral Martin Drobný.

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať