PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Čína chce postaviť obrovskú kozmickú loď dlhú 1 kilometer

6

Čína skúma možnosti, ako postaviť ultraveľké kozmické lode, ktoré sú dlhé až 1 kilometer. Aké by bolo použitie takejto masívnej kozmickej lode? Vedecký zámer zverejnený na webovej stránke Národnej prírodovednej nadácie Číny opisuje obrovskú vesmírnu loď ako „hlavné strategické letecké a vesmírne zariadenie na budúce využitie vesmírnych zdrojov, skúmanie záhad vesmíru a dlhodobý život na obežnej dráhe“. 

Nadácia chce, aby vedci uskutočnili výskum nových, ľahkých konštrukčných metód, ktoré by mohli obmedziť množstvo stavebného materiálu, ktorý sa musí vyniesť na obežnú dráhu, a nových techník bezpečnej montáže takýchto masívnych konštrukcií vo vesmíre. Štúdia uskutočniteľnosti by mala trvať päť rokov a jej rozpočet bude 15 miliónov jüanov (2,3 milióna USD).

Podľa vyjadrenia Masona Pecka, bývalého hlavného technológa NASA, teraz profesora leteckého inžinierstva na Cornellovej univerzite, by bol takýto projekt uskutočniteľný, najväčším problémom by mohla byť cena vzhľadom na obrovské náklady na vynášanie predmetov a materiálu do vesmíru. Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá je široká iba 110 metrov, stála podľa Pecka zhruba 100 miliárd dolárov. Stavebné techniky by tiež mohli znížiť náklady. Komponenty by sa dali postaviť na zemi a potom zostaviť ako lego na obežnej dráhe.

No technológia 3D tlače by mohla premeniť kompaktné suroviny na štrukturálne súčiastky oveľa väčších rozmerov vo vesmíre. Ešte atraktívnejšou možnosťou by bolo získať suroviny z Mesiaca, ktorý má v porovnaní so Zemou nízku gravitáciu, čo znamená, že vynášanie materiálov z jeho povrchu do vesmíru je oveľa jednoduchšie. Vyžadovalo by si to však štartovaciu infraštruktúru na Mesiaci, čo nie je v krátkodobom horizonte možné. Štruktúra takýchto obrovských rozmerov bude čeliť jedinečným problémom.

Kedykoľvek bude vystavená pôsobeniu síl, či už pri manévrovaní na obežnej dráhe, alebo pri dokovaní s inou vesmírnou loďou, pohyb dodá štruktúre energiu, ktorá spôsobí vibrácie a ohýbanie. Pri takýchto rozmeroch bude trvať dlho, kým vibrácie ustúpia, takže je pravdepodobné, že kozmická loď bude potrebovať tlmiče nárazov alebo aktívne ovládanie pôsobiace proti týmto vibráciám. Dizajnéri budú musieť urobiť kompromisy aj pri rozhodovaní, v akej výške by mala kozmická loď obiehať, povedal Peck.

V nižších nadmorských výškach ťah z vonkajšej atmosféry spomaľuje kozmickú loď a vyžaduje, aby sa neustále posúvala späť na stabilnú obežnú dráhu. To je už problém pre ISS, ale pre oveľa väčšiu štruktúru by to bol už veľký problém, pretože by vyžadovala viac paliva, aby sa vrátila na svoje miesto. Na druhej strane vypustenie do vyšších nadmorských výšok je oveľa drahšie a úroveň žiarenia sa rýchlo zvyšuje, čím ďalej je objekt od zemskej atmosféry, čo bude problém, ak bude v kozmickej lodi aj človek.

Otázne je aj to, na čo by slúžila taká veľká vesmírna loď. Čína prejavila záujem vybudovať na obežnej dráhe obrovské solárne polia a prenášať energiu na Zem prostredníctvom mikrovlnných lúčov. Takýto projekt by však bol nehospodárny. Peck odhaduje, že by to stálo približne 1000 dolárov za watt v porovnaní s iba 2 dolármi za watt pri energii vyrobenej zo solárnych panelov na Zemi. Asi najsľubnejšou aplikáciou pre takú veľkú vesmírnu štruktúru by bol vedecký výskum. Vesmírny teleskop s takýmito rozmermi by mohol vidieť prvky na povrchu planét v iných slnečných sústavách.

Zdroj: livescience.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

tak urciteeee reakcia na: Čína chce postaviť obrovskú kozmickú loď dlhú 1 kilometer

13.9.2021 23:09
a vynesu ju do vesmiru v ruksaku
Reagovať

Držím vám palce Čína. My komunisti si navzájom veríme a veríme vo vlastné sily. Dokážeme to! reakcia na: Čína chce postaviť obrovskú kozmickú loď dlhú 1 kilometer

13.9.2021 20:09
Držím vám palce Čína. My komunisti si navzájom veríme a veríme vo vlastné sily. Dokážeme to! Komunizmus je lepší ako demokracia. Fandím Číne. Naším bratom v zbroji. Keby som tak len v škole študoval 20 rokov čínštinu a nie angličtinu, hneď požiadam o čínske občianstvo. Chcem byť totiž komunista a Číňan.
Reagovať

RE: Ty chceš byť asi kresťan, nie komunista. Prví kresťania mali všetko spoločné. reakcia na: Držím vám palce Čína. My komunisti si navzájom veríme a veríme vo vlastné sily. Dokážeme to!

22.9.2021 19:09
Ty chceš byť asi kresťan, nie komunista. Prví kresťania mali všetko spoločné.
Reagovať

RE: Držím vám palce Čína. My komunisti si navzájom veríme a veríme vo vlastné sily. Dokážeme to! reakcia na: Držím vám palce Čína. My komunisti si navzájom veríme a veríme vo vlastné sily. Dokážeme to!

14.9.2021 16:09
komunizmus a Čína majú už pramálo spoločné, je rozdiel vláda komunistickej strany a samotný komunizmus, v Číne je totiž kapitalizmus od čias rozpadu východného bloku a očividne to riadia dobre v zhľadom na 1000 percentný rast životnej úrovne ľudí oproti stagnácii u nás...
Reagovať

RE: RE: Za tieto bludy, budeš popravená. reakcia na: RE: Držím vám palce Čína. My komunisti si navzájom veríme a veríme vo vlastné sily. Dokážeme to!

19.9.2021 12:09
Za tieto bludy, budeš popravená.
Reagovať

Nechce. reakcia na: Čína chce postaviť obrovskú kozmickú loď dlhú 1 kilometer

13.9.2021 10:09
Investovala primalo prostriedkov do toho. Je to len studia. Takych maju USA, Rusko, EU vela. A ziadna uskutocnena.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať