SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Čip slovenskej firmy umožní vytvoriť superpočítač výkonnejší než ľudský mozog už v roku 2021

Technológie
0

Jedným z hlavných trendov súčasnosti je rapídna digitalizácia, či už v súkromnom alebo vo verejnom sektore. Digitálna transformácia zjednodušuje život takmer vo všetkých oblastiach, avšak má aj odvrátenú stránku – v dôsledku digitalizácie neúnosne narastá spotreba elektrickej energie.

Na rozsiahlu digitalizáciu je potrebná dostatočná cloudová kapacita, ktorú zabezpečujú datacentrá. Sú však enormným konzumentom elektrickej energie a očakáva sa, že ich spotreba v najbližších rokoch výrazne vzrastie. Pri každom veľkom datacentre je na jeho prevádzku potrebné postaviť elektráreň. „Pri 15-percentnom náraste cloudových riešení a nezmenenej technológii spotrebujú datacentrá v roku 2040 až 40 % svetovej energie. Pri 27-percentnom náraste cloudových riešení sa tak stane už v roku 2030,“ tvrdí Radoslav Danilák, CEO a zakladateľ Tachyum. Súčasné trhovo dostupné riešenia už narazili na svoje obmedzenia – čipy dosiahli fyzikálne limity, čo spôsobilo spomalenie ich výkonu. V dôsledku týchto limitov rastie ich energetická náročnosť.

Unikátna čipová revolúcia

Riešenie prináša spoločnosť Tachyum, ktorá vyvíja Prodigy – najrýchlejší, najmenší a najekologickejší čip pre veľkokapacitné datacentrá. Ide o čipovú revolúciu, pretože umožňuje prepínať medzi funkcionalitami CPU (centrálna procesorová jednotka), GPU (grafický procesor) a špecializovanými čipmi na spracovanie dát umelej inteligencie (TPU), čím sa znižujú investičné a prevádzkové náklady. Prevádzkovatelia datacentier dnes potrebujú dva až tri samostatné čipy pre rôznu funkcionalitu, čo vedie k neefektívnosti ich využitia a k vysokým nákladom na prevádzku a energiu.

Čip Prodigy vďaka svojej univerzálnosti umožní okrem energetickej úspory aj použitie umelej inteligencie pre širšie masy, vrátane výskumu a vývoja. Zvýši využitie kapacity datacentier na 80 % – 90 %, namiesto dnešných 40 % – 50 %. „Prodigy zo slovensko-americkej spoločnosti Tachyum má 64-jadrový procesor, 10x nižšiu energetickú náročnosť; 90-percentné zníženie CO2 emisií z datacentier a 4x nižšie celkové náklady na prevádzku datacentier. Všetky tieto vlastnosti predstavujú v porovnaní s konkurenciou neprekonateľnú čipovú revolúciu,“ vysvetľuje R. Danilák.

Vďaka čipu Prodigy bude možné:

  • vytvoriť superpočítač výkonnejší než ľudský mozog už v roku 2021
  • efektívnejšie testovať lieky, čo môže zachrániť až 25 tisíc životov ročne
  • presnejšie predpovedať klimatické zmeny a nachádzať optimálne riešenia

Priekopník vo svojom obore

Tachyum je čipová spoločnosť založená v roku 2016 so sídlom v Kalifornii a v Bratislave. Jej zakladateľom je Slovák Dr. Radoslav Danilák, ktorý je jedným z najuznávanejších svetových hardvérových architektov s viac ako 25 rokmi skúseností v elektronickom priemysle a viac než 100 patentmi pre najmodernejšie čipové a spracovateľské systémy. Na konte má dva multimiliónové exity. R. Danilák navrhol procesor pre PlayStation 2 a napríklad aj SSD controller pre flashové disky, čo umožnilo vznik MacBook Air. Je zároveň autorom čipu pre najvýkonnejší superpočítač sveta, ktorým bol svojho času Tianhe-1A.

V tíme sú svetové kapacity

Počet zamestnancov v spoločnosti Tachyum vzrástol za necelé tri roky zo 4 na 50. Je to strategický projekt s veľkým potenciálom, ktorý prilákal mnohých expertov. Na vytvorení a úspešnom uvedení čipu Prodigy sa podieľajú viaceré veľké mená, ako napríklad Fred Weber (bývalý technologický riaditeľ AMD), Kurt Lauk (bývalý riaditeľ Audi AG, bývalý poradca Angely Merkelovej), Steve Furber (vynálezca ARM procesora).

Tachyum úspešne uzatvorilo prvé investičné kolá v spolupráci s IPM Group, ktorá je po zakladateľovi R. Danilákovi hlavným investorom do tejto progresívnej technológie. IPM dosiaľ agregovalo investície vo výške takmer 10 mil. eur od rôznych investorov, väčšinou zo strednej a východnej Európy alebo z USA. Projekt je podporený aj Ministerstvom financií Slovenskej republiky, ktoré poskytlo vládnu pôžičku 15 mil. eur. Predchádzajúce úspešné investičné kolá s narastajúcou hodnotou spoločnosti dokazujú dôveru v spoločnosť i v progresívny počítačový čip. Projekt je dnes už v pokročilej fáze, vytvára veľkú pravdepodobnosť na úspech spoločnosti, ako aj na vysoký potenciálny výnos už aj pri konzervatívnom odhade.

 

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať