SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Čistým vzduchom aj proti vírusom

2

Ak ste v poslednom čase premýšľali nad kúpou čističky vzduchu, určite ste boli zavalení kopou informácií a už viete, že jej výber nie je jednoduchý. Niektoré výrobky odstraňujú len prach a roztoče, iné dokonca účinne zabíjajú baktérie a vírusy. Preto vám prinášame základné rozdelenie čističiek spolu s dôležitými vlastnosťami, na ktoré sa treba pri výbere zamerať.

Čistička vzduchu

Jej primárne určenie je čistenie vzduchu od alergénov, ako sú prach, peľ, pleseň či zvieracie alergény. Čističky vzduchu sú práve preto ideálna voľba pre alergikov. Okrem toho sa dokážu pri zvolení správneho filtra popasovať aj s baktériami a vírusmi. Keďže ide o dlhodobú investíciu do nášho zdravia, treba sa nad výberom poriadne zamyslieť. Dôležité parametre pri výbere sú filtrácia, vzduchový výkon v pomere k veľkosti miestnosti, hluk, potrebná údržba a cena.

Filtrácia

Filtrácia je najdôležitejšia funkcia na správne fungovanie čističky, keďže špinavý vzduch vchádza dnu cez filter, kde sa odfiltrujú nečistoty a do ovzdušia sa vracia čistý vzduch. Momentálne sa na trhu nachádza veľa rôznych typov filtrov a väčšina čističiek vzduchu používa ich kombináciu na zabezpečenie čo najkvalitnejšieho prečistenia ovzdušia. Takáto niekoľkostupňová filtrácia poskytuje ochranu pred rôznymi typmi nečistôt, ako je napríklad prach, peľ, pach či dokonca baktérie.

HEPA filter

Vysoko účinný filter vzduchových častíc, ktorý je schopný s účinnosťou minimálne 99,97 % odstrániť častice s veľkosťou 300 nanometrov. Je to asi najdokonalejší typ filtrov, no na druhej strane sa zvykne zanášať a je dôležité pravidelne ho meniť. Ďalším menším nedostatkom môže byť zvýšená hlučnosť zariadenia, ktorá je spôsobená ventilátorom.

VÝHODY: účinnosť filtrácie

NEVÝHODY: opotrebovávanie filtra, hluk

Filtre s aktívnym uhlím

Takzvaný pachový filter, väčšinou ho nájdeme v kombinácii s HEPA filtrom. Odstraňuje najmä pachy a škodlivé plyny. Samostatne na väčšinu častíc nestačí.

VÝHODY: odstraňuje zápach, poradí si s cigaretovým dymom

NEVÝHODY: samostatne nie je dostačujúci

Elektrostatický filter

Používa statickú elektrinu na čistenie, účinnosť filtra je približne 99 %. Hlavná výhoda týchto typov filtrov je veľmi tichý chod, keďže zariadenie nepotrebuje nasávať vzduch, nabitou elektrickou silou k sebe priťahuje malé častice vo vzduchu.Tento filter zachytáva len častice ako baktérie, prach, vírusy no neporadí si so zápachom a dymom. Filtre majú veľmi dlhú životnosť, ale treba ich pravidelne čistiť.

VÝHODY: náklady na údržbu, tichý chod, nízka spotreba, filtruje aj baktérie a vírusy

NEVÝHODY: menšia účinnosť filtrácie, neodstraňuje pach a dym

Vodný filter

Menej účinný filter na vodnej báze s účinnosťou 50 – 70 %. Okrem filtrácie poskytuje aj zvlhčovanie vzduchu a na rozdiel od HEPA filtrov sa neopotrebováva. Nečistoty sa zachytávajú vo vode, a preto je namiesto nákupu nových filtrov potrebné pravidelné čistenie, aby sa vo vode neusádzal vodný kameň alebo baktérie.

VÝHODY: tichý chod, zvlhčovanie vzduchu, náklady na údržbu

NEVÝHODY: menšia účinnosť filtrácie, častá výmena vody

Fotokatalytický filter

Tento filter účinne redukuje pachy, choroboplodné baktérie a vírusy pôsobením svojho ultrafialového svetla. Funguje na princípe chemického rozkladu látok pomocou UV žiarenia. S jeho použitím dokážete vyfiltrovať veľký počet baktérií, vírusov či toxínov v ovzduší. Veľmi výhodné je to, že tento filter nemusíte vymieňať, no tak ako vodné filtre ho treba čistiť a starať sa oň. Nevýhodou týchto typov filtrov je produkovanie ozónu ako vedľajšieho produktu čistenia vzduchu.

VÝHODY: filtruje aj baktérie a vírusy, tichý chod, náklady na údržbu, vysoká účinnosť

NEVÝHODY: produkovanie ozónu

Vzduchový výkon

Ďalšia dôležitá vlastnosť pri výbere správnej čističky vzduchu je výkon. Ak zvolíme málo výkonný model, nezvládne vyčistiť celý objem vzduchu v miestnosti. Vzduchový výkon vyjadruje, koľko kubických metrov vzduchu je schopná čistička vzduchu prefiltrovať za jednu hodinu. V prvom rade sa treba rozhodnúť, do akej miestnosti ju chcete umiestniť, a na základe toho vyberať čističku s dostatočne veľkým výkonom pre rozmery príslušnej miestnosti. Údaje sa uvádzajú v kubických metroch a požadovaný výkon jednoducho vypočítate, ak vynásobíte dĺžku, šírku a výšku miestnosti a to celé vynásobíte číslom 2,5. Veľa výrobcov už ponúka možnosť prepínania výkonu, môžete tak jednu čističku prenášať z miestnosti do miestnosti bez straty na kvalite.

Hluk

Pokiaľ sa chystáte čističku používať aj v noci a nechcete, aby vás vyrušovala počas spánku, mali by ste myslieť aj na tento parameter. Hlučnosť závisí od zvoleného typu filtrácie a, samozrejme, aj výkonu. Väčšinou bývajú filtre s ventilátorom hlučnejšie, naopak, vodné alebo elektrostatické filtre poskytujú tichší chod. Ak čistička ponúka možnosť regulácie výkonu, viete si prispôsobiť množstvo hluku tak, ako to vám vyhovuje.

Doplnkové vlastnosti

Okrem spomínaných základných vlastností veľa čističiek ponúka aj nadštandardné vybavenie, ako je napríklad indikátor zanesenia filtra, ktorý vás upozorní, ak sa vyžaduje výmena alebo čistenie filtra. Ďalej sú to rôzne senzory, ktoré automaticky regulujú výkon na základe nameraných hodnôt v miestnosti. Zaujímavá a veľmi obľúbená vlastnosť je aj ionizácia, ktorá produkuje do ovzdušia záporné ióny, ktoré kumulujú častice a tým zvyšujú účinnosť filtrácie.

Sharp KC-D40EUW

Čistenie vzduchu zabezpečuje štvorstupňová filtrácia: predfilter odstráni väčšie nečistoty - vlasy, prach, rastlinné a zvieracie alergény, filter s aktívnym uhlím neutralizuje pachy, baktérie a vírusy, filter HEPA 13 znižuje prítomnosť prachu až o 99,97%. Posledným stupňom filtrácie vzduchu je patentovaný ionizátor Plasmacluster. Technológia Plasmacluster pomocou pozitívne a negatívne nabitých iónov rozkladá patogénne baktérie, patogény a plesne. Čistička je určená pre miestnosti s plochou až 26 m², kde je schopná prefiltrovať vzduch až 4-krát za hodinu vrátane priestorov za nábytkom. Funkcia zvlhčovania umožňuje dosiahnuť optimálnu vlhkosť a následne ju udržiavať.

Parametre:

typ filtra: predfilter, uhlíkový filter, HEPA filter, zvlhčovací filter
•​ vzduchový výkon: až 216 m3/hod
•​ účinnosť zvlhčovania: 440 ml/h
•​ hlučnosť: od 23dB
•​ hmotnosť: 7,9 kg
•​ cena: 399 € (bezplatná doprava do 24 hodín www.planeo.sk)

Ionic-CARE Triton X6

Tento model ponúka čistenie vzduchu s účinnosťou 96 %, ktoré prebieha pomocou elektrostatického filtra. Disponuje aj ionizátorom a výkonom nastaviteľným v troch úrovniach. Svojím výkonom je skôr predurčený na čistenie menších miestností. Pri udávanej hlučnosti max. 8 dB sa skutočne nemusíte báť hluku. V rámci svojej cenovej kategórie ponúka nadštandardné možnosti.

 Parametre:

 •​ typ filtra: elektrostatický
•​ vzduchový výkon: 65 m3/hod
•​ účinnosť: 96 %
•​ hlučnosť: max. 8 dB
•​ hmotnosť: 3,1 kg
•​ cena: 136 EUR

Xiaomi Air Purifier Pro

Štýlový dizajn a výkonné čistenie v jednom. Čistička vzduchu Xiaomi obsahuje trojvrstvový HEPA filter a spolu s uhlíkovým filtrom ponúka účinnosť až 99,97 %. Obsahuje aj OLED displej s farebnou indikáciou kvality, teploty a vlhkosti ovzdušia. Tento model poskytuje aj možnosť ovládania na diaľku pomocou mobilnej aplikácie. 

 Parametre: 

•​ typ filtra: HEPA, uhlíkový
•​ vzduchový výkon: 500 m3/h 
 •​ účinnosť: 99,97 %
•​ hlučnosť: 31 dB 
•​ hmotnosť: 9,7 kg
•​ cena: 202 EUR

 

Winix Zero Pro

Výkonná čistička zameraná na nadštandardnú filtráciu. Ponúka plnoautomatický režim, takže sa nemusíte zaoberať správnym nastavovaním. Päťstupňová kombinácia HEPA filtra, uhlíkového filtra a ionizácie vytvára účinnosť až 99,97 %. Okrem iného prináša technológiu CleanCel, ktorá zabraňuje bakteriálnej kontaminácii HEPA filtra. Tento model je vhodný aj do väčších miestností, ideálne však okolo 42 štvorcových metrov.

 Parametre:

•​ typ filtra: predfilter, HEPA filter, uhlíkový filter
•​ vzduchový výkon: 470 m3/h
•​ účinnosť: 99,97 %
•​ hlučnosť: 26,4 dB
•​ hmotnosť: 8,5 kg
•​ cena: 329 EUR

Tipy na záver

•​ Počas používania čističky nevetráme, znížili by sme tým jej účinnosť. Vyvetrajte radšej dlhšie a nárazovo.
•​ Čistička, žiaľ, nie je všemocný zázrak, a preto netreba zabúdať ani na ďalšie hygienické činnosti, ako je umývanie či dezinfekcia.
•​ Nezabúdajte na pravidelnú údržbu, používaním znečistených a zanesených filtrov môžete situáciu len horšiť.

 

Zobrazit Galériu

Romana Jamrichová

Všetky autorove články
homeoffice

2 komentáre

ako to vidim ja reakcia na: Čistým vzduchom aj proti vírusom

8.5.2020 07:05
Tak stacia dva filtre- pokial nehulite co by ste nemali i tak.
Staci protiprachovy a ten UV filter. UV zabije vsetky bakterie a virusy spolahlivo. Protiprachovy potrebujete len ak chcete odstranovat prach, inak je nepotrebny. Odstranovanie prachu moze byt i zdraviu skodlive, a to i pre alergikov. Ide o to ze telo sa prestane desenzibilizovat ked nie je zataz alergenov.
Reagovať

Len tak reakcia na: Čistým vzduchom aj proti vírusom

10.4.2020 11:04
Mysleli ste s tym vetranim asi skor ze kratsie a narazovo, nie dlhsie...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať