SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Desatoro bezpečnej jazdy na e-kolobežkách

0

Kolobežková sezóna je v plnom prúde. Pri vlastnej alebo zdieľanej kolobežke treba poznať pravidlá bezpečnej jazdy.

 Autom do práce, to je hlavne vo väčších mestách ako za trest. Navyše to nemusí byť až také ekologické. Hromadná doprava je fajn, ale predsa len neponúka až takú flexibilitu. Postupne preto aj na Slovensku nabrali elektrické kolobežky na popularite. Tak tie zdieľané, ako aj vlastnené. Viac kolobežiek znamená aj potrebu vyššej obozretnosti. Preto je dobré zosumarizovať si niekoľko najdôležitejších faktov o pohodovej a hlavne bezpečnej jazde na e-kolobežkách.

Tieto pravidlá musia nevyhnutne ovládať tak vodiči kolobežiek, ako aj vodiči automobilov, aby sa darilo predchádzať nehodám.

1. Zákon o cestnej premávke č. 8/2009 Z. z., ktorý bol pred rokom novelizovaný, už omnoho presnejšie narába s pojmom elektrická kolobežka alebo aj kolobežka s elektrickým pohonom. Ich používatelia sú už nazývaní vodičmi. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pre vodičov e-kolobežiek platí väčšina pravidiel ako pre cyklistov. Čiže aj pre kolobežky na cestách platia pravidlá ako prednosť sprava a podobne.

2. Na e-kolobežke sa s výnimkou cyklochodníkov, poľných a lesných ciest a obytnej zóny môžu voziť len osoby nad 15 rokov. Zároveň je dovolené, aby kolobežku používala vždy len jedna osoba.

3. Okrem spomínaných ciest a cyklochodníkov sa na elektrickej kolobežke smie jazdiť aj po pravej strane chodníkov, ale tak, aby ste neohrozili ani neobmedzili chodcov. To tiež znamená jazdiť rýchlosťou chôdze, maximálnou rýchlosťou do 5 km/h.

4. Na e-kolobežke sa smie jazdiť aj po pravej krajnici ciest. Ak je dopravnou značkou určená cestička pre osoby na športovom vybavení (kam kolobežky patria), musí sa táto cestička použiť.

5. Po krajnici cesty sa smie na kolobežke jazdiť vždy len v rade za sebou, nikdy nie vedľa seba.

6. Pri jazde na e-kolobežke zákon nevyžaduje nosenie prilby a ani reflexnej vesty. Je to však vysoko odporúčané.

7. Za zníženej viditeľnosti, ako je šero, hmla či dážď, je potrebné mať osvetlenie kolobežky a takisto reflexné prvky. Rovnako ako u cyklistov to znamená biele svetlo vpredu a odrazové svetlo vzadu.

8. Pri jazde na e-kolobežke je povolených do 0,5 promile alkoholu v krvi, ale to platí len pri jazde v zastavanom území obce a na cestičke pre cyklistov. Určite je však vysoko odporúčané jazdiť „bez hladinky“.

9. Počas jazdy sa musíte vždy držať oboch riadidiel s výnimkou ukazovania zmeny smeru jazdy. Je tiež zakázané pri jazde na kolobežke viesť zviera alebo prevážať náklad.

10. A to najdôležitejšie – pri jazde kolobežkou kdekoľvek a kedykoľvek treba sledovať situáciu v cestnej premávke a dávať pozor na ostatných účastníkov – tak chodcov, ako aj automobily. Tieto pravidlá platia pre elektrické kolobežky s maximálnou rýchlosťou do 25 km/h. Tie rýchlejšie už sú zo zákona považované za motocykle.

Okrem povinných prvkov, ako je predné aktívne a zadné odrazové svetlo, je odporúčané zvoliť si model, ktorý disponuje aj aktívnym brzdovým svetlom a bočnými reflexnými prvkami. Takto je vodič kolobežky oveľa lepšie pozorovateľný zo všetkých strán. Bezpečnosť určite zvyšujú aj kvalitné kotúčové brzdy. Stále je však lepšie naučiť sa jazdiť bez toho, aby ste museli prudko brzdiť. Výhodou určite sú aj modely e-kolobežiek, ktoré sú vybavené automatickým obmedzovačom rýchlosti a umožňujú prepínať medzi „pešou rýchlosťou“ 5 km/h a plnou rýchlosťou. Dôležité je takisto vybrať si kolobežku so správnou veľkosťou a typom kolies. Väčšina e-kolobežiek na našom trhu sa predáva s 8 až 10-palcovými pneumatikami plnenými vzduchom. Je to kompromis medzi presnou ovládateľnosťou a dostatočným komfortom na nie vždy rovných vozovkách.

»  ZDROJ: XIAOMI

 

Zobrazit Galériu

Xiaomi

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať