SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Desiatky domácich a zahraničných spíkrov na jednom pódiu

Tlačové správy
1

Už dnes 14. novembra štartuje kongres ITAPA

Svet digitálnych technológií a ich využiteľnosť v bežnom živote tak, ako ste si to dodnes nevedeli predstaviť. Domáci a zahraniční spíkri, lídri veľkých firiem, manažéri z verejnej správy, IT sektora, akademickej obce či neziskových organizácií, veľké osobnosti so zaujímavými pracovnými skúsenosťami a víziami sa vám predstavia už o dva, respektíve tri dni. V pondelok 14. novembra 2016 totiž v bratislavskom hoteli Crowne Plaza štartuje dvojdňový medzinárodný kongres o digitálnom rozmere nášho života a spoločnosti: ITAPA.

Ťahákov konferencie ITAPA 2016 bude hneď viacero. Dozviete sa, aká revolúcia v medicíne nás v blízkej budúcnosti čaká, kedy u nás začne fungovať elektronizácia verejnej správy, aký je na Slovensku stav eHealth. To však nie je všetko. Zaujímavé budú diskusie o verejnom obstarávaní, ochrane osobných údajov a ich bezpečnosti či o elektronickom zdravotníctve alebo efektívnej verejnej správe. Mimochodom, môže IT pomôcť výrazne zefektívniť verejnú správu? Odpovede budeme hľadať napríklad aj na to, kam budú smerovať online platformy ako Uber či Airbnb a ako sa ich dotkne európska regulácia. Nazrieme, ako funguje správa daní a poplatkov v Holandsku, mapové služby v Nórsku či súdny manažment v Českej republike a od zástupcov Európskej komisie sa dozvieme, na čom musí slovenská vláda zapracovať, aby urýchlila vlastnú reformu verejného obstarávania.

ITAPA privíta viaceré zvučné mená. Príde Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu, bývalý podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš, súčasný minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker či Dušan Chrenek zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Táto pánska zostava mimo pána Mikloša bude spolu so štátnou tajomníčkou ministerstva vnútra Denisou Sakovou hneď v úvode konferencie diskutovať o tom, kam sa Slovensko v informatizácii spoločnosti za pol roka – rok dostalo a aké výzvy ho čakajú na najbližšie programové obdobie.

Digitalizácia preniká aj do rozhodovania politikov. Namiesto čakania na oficiálne sociálne či ekonomické štatistiky získame predpoveď ihneď. A to vďaka informačným technológiám. O svoj názor, čo môžeme urobiť, aby sme potenciál najmodernejších technológií využili v prospech štátu, sa s vami podelí druhý najvyššie postavený Slovák v Bruseli Vladimír Šucha, generálny riaditeľ Spoločného výskumného centra EK.

No a ako nás vedia inšpirovať arabské krajiny v oblasti IT a sociálnej inklúzie, za súčasnej podpory ekonomického rastu? To, ako využitie informačných a komunikačných technológií pomohlo Bahrajnu a arabskému svetu zabojovať s chudobou, prezradí v svojom príspevku profesor na Ahlia University z Bahrajnu Mansoor Ahmed Alaali.

Absolútne novú formu diagnostiky a liečby chorôb príde predstaviť výskumník a vynálezca patentov Pieter Cullis, riaditeľ Inštitútu lekárskych vied Univerzity v Britskej Kolumbii. Jeho výskumy dokazujú revolúciu v medicíne – lekári nám budú vedieť predpovedať ochorenia ešte skôr, než sa objavia ich symptómy. A to spojením informácií z našich génov, proteomiky a metabolomiky spolu s informačnými technológiami. Ako? Dozviete sa na prednáške Pietra Cullisa.

Tešiť sa však môžete aj na viaceré dámy, ktoré majú IT v “malíčku” – a to nielen na riaditeľku úradu pre slovenskú informatizáciu Martinu Slabejovú, ktorá otvorí druhý deň konferencie ITAPA a ktorá porozpráva o tom, čo Slovensko aktuálne robí v rámci digitalizácie verejnej správy. 

To, čo máme na kongres ITAPA najradšej, si nenecháme ujsť ani tento rok – úspešné príbehy. Takým nás príde inšpirovať ďalšia zaujímavá dáma, kancelárka švajčiarskeho kantónu Ženeva Anja Wyden Guelpa. Jej malá republika je vzorom modernej občianskej demokracie, kde nové služby spojené s najnovšími informačnými technológiami rastú ako huby po daždi a vďaka tomu výrazne zvyšuje silu verejnej mienky.

Do tretice, no v neposlednom rade, vystúpi na ITAPA aj Slovenka úspešná v Spojených štátoch, Anna McNab, profesorka na Niagara University. Tá v USA rozbehla zaujímavú štúdiu o vplyve technológií, aplikácií či fit náramkov na naše zdravie. Anna vám predstaví svoj výskum a skúsi odpovedať na otázku, ako a kedy nám na základe týchto údajov budú lekári nastavovať liečbu.

Priamo z Ukrajiny na kongres priletí aj bývalý podpredseda vlády a minister financií SR Ivan Mikloš, ktorý v súčasnosti pôsobí na pozícii hlavného ekonomického poradcu ukrajinského premiéra a spoluvedie strategickú skupinu na podporu ukrajinských reforiem. Svojimi skúsenosťami prispeje v druhý deň kongresu do sekcie venovanej efektívnej verejnej správe a pred záverečným diskusným okrúhlym stolom v prednáške na výsostne aktuálnu tému „Európa na rázcestí: ktorou cestou sa vyberieme?“ rozoberie ekonomické pozadie súčasnej krízy hodnôt a dôvery, nárastu populizmu, izolacionizmu, nacionalizmu, xenofóbie a antisystémových hnutí v Európe. Ako sa globálna ekonomická kríza a spôsob, akým bola vyriešená, podieľala na vzniku dnešnej situácie? Čo treba robiť, aké sú alternatívy, kde sa tu nachádza a kde asi skončí Slovensko?

Takmer stovku nesmierne zaujímavých prezentácií a diskusií na tému digitalizácia spoločnosti prinesie už 15. ročník vrcholného medzinárodného kongresu ITAPA v dňoch 14.-15. novembra 2016 v bratislavskom hoteli Crowne Plaza.

Nenechajte si kongres ITAPA 2016: Make IT Easy ujsť.

Redakcia

Všetky autorove články
ITAPA

1 komentár

Okrem reproduktorov, bude tam aj nejaký prednášajúci? reakcia na: Desiatky domácich a zahraničných spíkrov na jednom pódiu

15.11.2016 00:11
Okrem reproduktorov, bude tam aj nejaký prednášajúci?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať