„Nafukovací“ mikro implantát by mal priniesť okamžitú úľavu od bolesti

5

Vedci predstavili neuveriteľne maličký nafukovací miechový implantát, vhodný na liečbu silných chronických bolestí chrbta, ktoré nereagujú na lieky. Nafukovacie elektronické zariadenie je súčasťou zostavy miechového stimulátora, čo je typ používanej terapie, ktorá dodáva mierne elektrické impulzy do miechy človeka pomocou implantovaných elektród. Zariadenie zmierňuje bolesť, pretože elektrické impulzy pomáhajú prekryť signály bolesti, ktoré do mozgu postupujú cez miechu.

Zavedenie súčasných prístrojov si však vyžaduje invázny zákrok. Elektródy treba upevniť do chrbtice človeka, položiť ich na tvrdú vonkajšiu membránu (dura mater) obklopujúcu miechu. Aj keď sú tieto elektródové implantáty malé (len pár milimetrov), dostať sa cez chrbticu k mieche cez stavce nie je ľahká úloha. Pri implantovaní dnešných najúčinnejších zariadení v tvare malých lopatiek musia chirurgovia odstrániť malý kúsok stavca. Alternatívne sú k dispozícii menšie prístroje, ktoré možno zaviesť veľkou ihlou, ale tie sú menej účinné.

Nové nafukovacie zariadenie vyvinuté tímom z Cambridgeskej univerzity má menšie požiadavky na invazívnu chirurgiu. Dá sa zrolovať do priemeru iba 2 milimetrov, čo umožní jeho umiestnenie do štandardnej dutej ihly, ktorá je len o niečo hrubšia ako tie, ktoré sa zvyčajne používajú na epidurálne anestetikum. Keď je prístroj na mieste, pomocou malého prúdu vzduchu alebo kvapaliny sa rozvinie do efektívnejšieho tvaru lopatky ako maličký nafukovací matrac s hrúbkou 60 mikrometrov.

Táto šikovná aplikácia je možná, pretože výskumný tím pri návrhu spojil dva prvky – flexibilnú elektroniku, ktorá umožňuje prístroju zmeniť tvar po implantácii, a mikrofluidné kanály na jeho nafúknutie. Tím testoval svoje zariadenie in vitro pomocou modelu chrbtice, aby zistil, ako budú elektródy fungovať po zrolovaní a nafúknutí, a dosiahol vynikajúce výsledky. Štúdia opisujúca nový dizajn bola publikovaná v časopise Science Advances.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Toto sú tie nano dróny? Bolia v tele, veru tak. Nič ich nevie vypnúť, stále môžu šťukať hore dolu. reakcia na: „Nafukovací“ mikro implantát by mal priniesť okamžitú úľavu od bolesti

4.7.2021 13:07
Nano dróny v tele bolia. A môžu s vami šťukať bolí/nebolí. Sama som to zažila a ani lekár nevie, čo mi je. Skrátka zlé hodnoty v tele stúpajú a nič nepomáha. Asi ide o genocídu národa.
Reagovať

RE: Čau aj kamarátkin syn to má v tele. Vraj pozeral pornhub kvôli tomu, že ho pýtalo zrazu a potom ho napriek bolelo. reakcia na: Toto sú tie nano dróny? Bolia v tele, veru tak. Nič ich nevie vypnúť, stále môžu šťukať hore dolu.

4.7.2021 18:07
Čau, kolegynka má syna a ten vravel, že to má tiež v tele. Priznala sa mi, že ho tak pýtalo, že si musel pozrieť pornhub a vyhoniť chudák. No a keď to cez tie nano drony zistili, tak mu dali bolesť a zrazu vraj nemohol dosiahnuť vrchol. Proste stál mu pri tom pornhube a nie a nie sa vystriekať. Bol aj u urológa a ten ho preskenoval ultrazvukom po guľkách a pipíku a povedal mu, že je úplne zdravý. No šťuká s ním hore dole, tiež. Asi to už rozširujú aj na deti. Je to nejaká forma chemikálie, čo sa prepína nejako nadiaľku. Len nevieme, kto to robí. Kolegynka bola so synom aj na polícií, že s ním šťuká, no tí ho vysmiali, že nano dróny neexistujú a poslali ho domov, prípadne poradili psychiatra. Tak kolegynka ho vzala za psychiatrom a ten mu dal lieky, no šťukalo s ním naďalej aj keď miernejšie. Niekto tu asi napicháva ľudí nano botmi. Nevie, kde by to mohol zjesť a prečo ho mučili. Teraz sa kvôli tomu lieči na psychiatrií, kam ho poslala polícia. No šťukanie neprestalo, len je miernejšie po liekoch. Modlím sa len, aby to nedostala moja dcéra, lebo kolegynka s tým má dosť patálie.
Reagovať

RE: Čau, aj môj sused to má. Konečne sa ho asi zbavíme, je to trtko. Všetkým vypráva jak mu šťukalo z penisom a pečeňou. reakcia na: Toto sú tie nano dróny? Bolia v tele, veru tak. Nič ich nevie vypnúť, stále môžu šťukať hore dolu.

4.7.2021 18:07
Čau, aj môj sused to má. Konečne sa ho asi zbavíme, je to trtko. Všetkým vypráva jak mu šťukalo z penisom stojí nestojí za desať sekúnd hore dolu a z pečeňou. Má vraj vysoké hodnoty a ide zomrieť. Tak mu treba, konečne sa ho zbavíme aj s tými jeho rečami. Vraj mu stúpa GMT a ALT na pečeni a už 5 rokov užíva pesterec čaj, olej, lagózu tabletky, esenciále tabletky a nič mu nepomáha. Skrátka mu odchádza pečeň a vták do hája. Plus vravel, že mu čosi šťukalo aj z penisom, vraj stojí nestojí hore dolu po desať sekúnd. Alebo pýta, bolí po desať sekúnd šťukalo v tele. Asi to je toten nano dron v ňom. Bohvie, kde to ten somár požral. Asi tu vraždia na objednávku bohatších, lebo sused zdedil po ťesťovi dom, vraj ho má pre syna, lebo má dvoch synov, tak majú dva domy a štyri autá. Vidíš to, žiadny majetok si na druhý svet nevezmeš, všetci ideme tam rovní :D No, maj sa, toľko o mojom susedovi s nano dronmi v pečeni a vtákovi ;D asik zdechne zbohatlík jeden.
Reagovať

Lacko neklam! reakcia na: „Nafukovací“ mikro implantát by mal priniesť okamžitú úľavu od bolesti

2.7.2021 11:07
Oprav nadpis, tu nejde o bolest chrbta a ulavu.
Reagovať

RE: Dobrý deň. Prečo mi tykáte? Ja som vám z nosa nevypadol. S pozdravom, Lacko. reakcia na: Lacko neklam!

3.7.2021 19:07
Dobrý deň. Prečo mi tykáte? Ja som vám z nosa nevypadol. S pozdravom, Lacko.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať