Huawei FreeBuds 5i / Štuple s vynikajúcim zvukom a účinným tlmením hluku

0

Typové označenie napovedá, že ide už o piatu generáciu slúchadiel TWS od Huawei. Produktová rodina i preberá väčšinu vlastností špičkovej série Pro, ale za nižšiu cenu.

 

Slúchadlá sú ľahké, s pomerne krátkou stopkou a sú navrhnuté tak, aby boli pohodlné a dobre držali v uchu. K pohodlnému noseniu prispieva aj nízka hmotnosť 4,9 g, takže po chvíli zabudnete, že ich máte v uchu. V balení sú tri veľkosti silikónových nadstavcov, takže si môžete vybrať také, ktoré najlepšie vyhovujú rozmerom vášho zvukovodu. Výrobca udáva odolnosť proti vode IP54, takže slúchadlá odolajú potu aj prípadnému dažďu.

Párovanie je veľmi jednoduché, aktivuje sa dlhším stlačením nenápadného tlačidla na boku otvoreného puzdra. Slúchadlá budú fungovať s akýmkoľvek zariadením s bluetooth, no aby ste naplno využili ich možnosti, napríklad nastavenie úrovne potlačenia hluku okolia či ekvalizéra, potrebujete mať nainštalovanú aplikáciu Huawei AI Life. Pri smartfónoch Huawei a starších smartfónoch Honor, ktoré využívajú aplikačný obchod Huawei App Gallery, je stiahnutie aplikácie bezproblémové. Používatelia ostatných značiek smartfónov s Androidom musia pred inštaláciou z App Gallery najskôr povoliť inštaláciu z iných zdrojov než Google Play. Potlačenie hluku má tri režimy: Ultra, General a Cosy. V režime Ultra výrobca udáva potlačenie hluku až o 42 dB. Potlačenie hluku vo všetkých režimoch je selektívne s využitím umelej inteligencie. Najviac sú potlačené monotónne zvuky, typické pre motory dopravných prostriedkov, a najmenej zvukové frekvencie ľudskej reči. Inak povedané, budete pomerne dobre počuť hlásenia palubného rozhlasu, ale aj prípadné rozhovory spolucestujúcich. Úroveň Cosy sa mi osvedčila pri domácom počúvaní, dobre odfiltruje zvuky chladničky či umývačky riadu. Ak je v akcii robotický vysávač, treba prepnúť na vyššiu úroveň potlačenia.

Tri stupne nastavenia (Default, Bass boost a Treble boost) má aj ekvalizér. Niektorých používateľov by možno potešil viacpásmový ekvalizér, ale tri pásma sú dobrý kompromis na čo najjednoduchšie ovládanie. Správne vloženie slúchadiel môžete vyskúšať a upraviť pomocou takzvaného tip fit testu. Aplikácia prehrá vzorku zvuku a zároveň ho sníma pomocou mikrofónov. Následne získate informáciu, či máte slúchadlá vložené správne.

Huawei FreeBuds 5i majú aj takzvaný awareness režim umožňujúci pripočúvanie zvukov z okolia, čo oceníte napríklad na prechádzke v meste, samozrejme, v pešej zóne.

Na ovládanie slúžia ťuknutia na štuple, dotyk a pridržanie a gestá po dĺžke stopiek. Je to jednoduché a intuitívne, takže ovládanie si osvojíte veľmi rýchlo. Funkcie pre jednotlivé gestá môžete zmeniť v aplikácii.

Akustické meniče majú priemer membrány 10 mm a výrobca udáva frekvenčný rozsah 20 Hz až 40 kHz. Možno si poviete, prečo je dobré, ak slúchadlá dokážu zahrať frekvencie nad hranicu počuteľnosti ľudského ucha 20 kHz. Priaznivci kvalitnej reprodukcie tvrdia, že tieto frekvencie, napríklad vyššie harmonické hudobných nástrojov, ľudia síce nepočujú, ale cvičené ucho rozpozná, ak tam nie sú. Pri počúvaní ma zaujalo hlavne podanie skladieb rytmickejších žánrov, ako je pop či rock, ale aj džez, kde slúchadlá nevtieravo zvýrazňovali zvuky nástrojov generujúcich vyššie frekvencie a tie boli dobre rozoznateľné na popredí sýtych basov. Implicitné nastavenie mi vyhovovalo, takže ekvalizér som nepoužil. Vlastne pri klasickom aj symfonickom rocku som vyskúšal aj zvýraznenie výšok aj basov, no napokon som sa vrátil k implicitnému nastaveniu.

Batérie v slúchadlách majú zásobu energie na 7,5 hodiny, so zapnutým ANC sa výdrž skráti na 6 hodín. Z batérie v puzdre sa dajú nabiť trikrát, takže celková výdrž bez ANC bude 28 hodín. Počúval som podcasty so zapnutým ANC a 6-hodinovú výdrž môžem potvrdiť.

PLUSY, MÍNUSY:

Výborná kvalita zvuku, pohodlné nosenie, selektívne tlmenie hluku
Aplikáciu treba stiahnuť z Huawei App Gallery

PARAMETRE:

• Akustické meniče 10 mm; frekvenčný rozsah 20 Hz – 40 kHz, bluetooth 5.2, batéria: slúchadlo 55 mAh, puzdro 410 mAh; hmotnosť: slúchadlo 4,9 g, puzdro 34 g; odolnosť IP54

• Cena: 99 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať