SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Humanoidný robot dokáže pilotovať lietadlo lepšie ako človek

Technológie
0

Tím inžinierov a výskumníkov z Kórejského inštitútu pre pokročilú vedu a technológie (Korea Advanced Institute of Science & Technology – KAIST) vyvíja humanoidného robota, ktorý dokáže riadiť lietadlá bez toho, aby bolo potrebné upravovať kokpit. Pibot manipuluje so všetkými jednotlivými ovládacími prvkami v kokpite, ktorý je určený pre ľudí. Dokáže pomocou vysoko presnej technológie ovládať svoje ruky a prsty, aby obratne narábal s prístrojmi, a to aj pri silných vibráciách v lietadle. Jeho externé kamery umožňujú monitorovať aktuálny stav lietadla a tie interné mu pomáhajú ovládať základné spínače na ovládacom paneli.

Pibot si dokáže zapamätať zložité manuály prezentované v prirodzenom jazyku, čo zvyšuje jeho prispôsobivosť v rôznych lietadlách. Jeho pamäť je taká veľká, že si môže zapamätať všetky letecké navigačné mapy spoločnosti Jeppesen na celom svete, čo je podľa tímu KAIST pre ľudských pilotov nemožné. Ľudia dokážu lietať na mnohých lietadlách, ale pri prechode na iný typ musia absolvovať ďalšiu kvalifikáciu. V prípade robota sa to dá zvládnuť jednoduchým kliknutím na typ lietadla.

Výskumný tím tvrdí, že Pibot „rozumie“ a zapamätá si manuály pôvodne napísané pre ľudí a to vďaka nedávnemu pokroku v oblasti veľkých jazykových modelov (LLM). Očakáva sa, že vďaka LLM bude Pibot schopný predviesť bezchybný let, pričom v núdzových situáciách dokáže reagovať oveľa rýchlejšie ako jeho ľudskí kolegovia. Môže si zapamätať prevádzkové príručky lietadla a reagovať okamžite. Je takisto schopný vypočítať bezpečnú trasu v reálnom čase na základe stavu lietadla vo vzduchu.

Výskumný tím síce používa ChatGPT, ale v súčasnosti vyvíja a testuje aj vlastný model prirodzeného jazyka, aby Pibot mohol komunikovať bez závislosti od internetového pripojenia. Na mieru šitý jazykový model bude spracovávať informácie výlučne o pilotovaní a bude uložený v malom počítači na palube. Pibot sa dá pripojiť do lietadla, aby s ním priamo komunikoval. V súčasnosti je navrhnutý na nasadenie v extrémnych situáciách, keď účasť človeka nemusí byť prospešná.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Humanoidný robot môže komunikovať aj s letovými dispečermi a ľuďmi v kokpite pomocou hlasovej syntézy, čo mu umožní konať ako pilot alebo prvý dôstojník. Využitie Pibota však presahuje oblasť letectva. Meria 160 cm a má hmotnosť 65 kg, čo mu umožňuje bezproblémovo nahradiť človeka v úlohách, ako je riadenie automobilov, obsluha tankov alebo dokonca velenie lodiam na mori. Podľa výskumného tímu sa tento robot dá použiť na akomkoľvek mieste, kde v súčasnosti „sedí a pracuje človek“.  

Zdroj: euronews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať