SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Inovatívne technológie pomohli vytvoriť „dokonalý motor“

5

Jeden z najväčších svetových dodávateľov automobilových dielov tvrdí, že vytvoril „dokonalý motor“. Kompaktný motor Mahle nepoužíva žiadne magnety z kovov vzácnych zemín, prenáša výkon bez kontaktu alebo opotrebovania a môže pracovať pri vysokom výkone neobmedzene dlho bez prehriatia. Ide o kombináciu dvoch pôsobivých konceptov, ktoré spoločnosť Mahle uviedla na trh v rokoch 2021 a 2022.

Prvým bol lacný, vysoko účinný motor MCT (Magnet-free Contactless Transmitter), ktorý nahradil typické permanentné magnety z kovov vzácnych zemín v rotore radom elektromagnetov s vinutými cievkami a tieto magnety poháňal pomocou bezkontaktnej indukcie. Znížila sa tak cena materiálov a odstránila sa potreba viesť dodávateľské reťazce cez Čínu, ktorá rafinuje približne 97 % svetových kovov vzácnych zemín. Motor bol takisto pozoruhodne úsporný v spotrebe energie a pracoval s účinnosťou viac ako 95 % v celom rozsahu prevádzkových rýchlostí.

Druhým bol motor SCT (Superior Continuous Torque), ktorý debutoval s novým priekopníckym systémom chladenia. V prípade väčšiny elektromotorov je pomerne slušný rozdiel medzi ich maximálnym a trvalým menovitým výkonom, pretože prehriatie môže spôsobiť vážne škody. Výrobcovia preto uvádzajú vozidlá do režimu tepelného manažmentu, v ktorom znižujú výkon, kým sa teplota nezníži.

Motor SCT však využíva centrálny prívod na posielanie chladiaceho oleja do stredu rotora a používa odstredivú silu rotujúceho rotora na jeho pumpovanie smerom von a okolo statora, potom cez chladič alebo iný systém na zber tepla na použitie v iných častiach vozidla. Motor sa chladí tak účinne, že dokáže pracovať celý deň na 93 až 100 % svojho maximálneho výkonu. Výrobcovia tak nemusia používať predimenzované motory, aby zaručili výkon pri vyšších teplotách – vďaka kompaktnej konštrukcii SCT môžu ušetriť miesto a hmotnosť.

SAMSUNG 022024 Advertisement

Spoločnosť Mahle už v roku 2022 naznačila, že by sa tieto dve koncepcie mohli skombinovať, a teraz to aj urobila. Nový „dokonalý motor“ je zatiaľ bez názvu, ale využíva koncepciu chladenia SCT v konštrukcii MCT bez magnetov a s indukčným pohonom. Zachováva tak výhody oboch týchto systémov, pričom podľa vyjadrenia spoločnosti ponúka extrémnu účinnosť, trvalý vysoký výkon bez prehrievania, výnimočne dlhú životnosť a využiteľné teplo. A nepoužíva žiadne permanentné magnety, takže jeho výroba by mala byť lacná.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Motor_negenius. reakcia na: Inovatívne technológie pomohli vytvoriť „dokonalý motor“

18.9.2023 08:09
Je to smutne az depresivne,ze ludia vo vseobecnosti uz neveria dobrym spravam,nevedia sa tesit ani z takych ,,malickosti,, ako je spalovaci motor s ucinnostou elektrickeho velkeho transformatora s olejovym chladenim.(95%). Bude treba spalovakov este ,kedze skor,ci neskor nejaka masivna protuberancia z nasho Slniecka pride a polke Zemicky nasej znici prave tie najvacsie rozvodne mnoho megawattove trafaky,zabezpecujuce chod nasej civilizacie ako takej.
Reagovať

Otázka reakcia na: Inovatívne technológie pomohli vytvoriť „dokonalý motor“

12.9.2023 20:09
Snáď si nemyslite že z tohoto budú mať niečo aj obyčajný ľudia... v tomto hnusnom systéme určite nie...
Reagovať

RE: Otázka reakcia na: Otázka

15.9.2023 07:09
Obyčajní ľudia budú profitovať z takýchto vynálezov. Presnejšie povedané, už z nich profitujeme. Platíme vyššie výpalné štátu, aby sme mohlo každú chvíľu čítať o super efektívnych motoroch, zázračných a bezpečných batériách ktoré nepotrebujú vzácne chemikálie, super efektívnych solárnych článkoch a veterných turbínach. A na účte za elektriku nám svieti Že tretina je vyrobená z plynu keďže prečerpávačky sme na pokyn EÚ zničili a nie je čo iné čo by vykrylo kolísanie výkonu dotovaných veterníkov a solárov.
Reagovať

Motor-genius. reakcia na: Inovatívne technológie pomohli vytvoriť „dokonalý motor“

12.9.2023 17:09
Pamatate Kvetnanskeho? Je to asi desat rokov dozadu. Ale dobre , aj keby sme mali motory na dusik,ktoreho je v atmosfere 80%,a platili by sme len poistku,servis a dialnicne znamky,nebolo by to lacnejsie,moznoze aspon ekologickejsie. Nie auta su hlavny znecistovatel,je to len krovie a medialne kalerabove oblbovanie...
Reagovať

Skutočná revolúcia reakcia na: Inovatívne technológie pomohli vytvoriť „dokonalý motor“

12.9.2023 10:09
Perfiš, konečne ide niekto vyrábať perpetuum mobile. To je dokonalosť sama, a teším sa keď taký motor dosiahne účinnosť nad 100%.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať