PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Koniec energetických problémov? Japonci preniesli bezdrôtovo na diaľku 1,8 kW elektrickej energie

0

jaxa_electricityg.jpg Japonskí vedci z vesmírnej agentúry JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) nedávno dosiahli úspech pri bezdrôtovom prenose elektrickej energie. Podarilo sa im pomocou mikrovĺn preniesť 1,8 kW energie, čo je dosť na spustenie varnej kanvice. Odosielacia a prijímacia anténa boli vzdialené 55 metrov. Prijímacia anténa mala rozmery asi 2 × 2 metre a odosielacia sa skladala z poľa štyroch antén s rozmermi 0,6 × 0,6 m metra.

Hoci prenos sa uskutočnil na malú vzdialenosť, v budúcnosti by sa táto technológia podľa hovorcu JAXA dala využiť na prenos slnečnej energie z vesmíru, ktorá by sa následne dala použiť na Zemi.

Satelity vybavené solárnymi panelmi a anténami určenými na prenos energie by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 36 000 km od Zeme.

Prenos solárnej energie z vesmíru má veľkú výhodu, pretože na rozdiel od pozemskej obdoby je táto energia dostupná trvale, bez ohľadu na počasie či dennú dobu. Hoci umelé družice, ako je napr. Medzinárodná vesmírna stanica ISS, boli schopné už dávnejšie využiť energiu zo Slnka, na Zemi patrila táto možnosť do oblasti sci-fi.

Japonský výskum ukázal, že ľudia môžu byť jedného dňa schopní hospodáriť s nevyčerpateľnými zdrojmi energie z vesmíru.

Pre Japonsko, ktoré je chudobné na zdroje a musí dovážať obrovské množstvo fosílnych palív, je táto možnosť obzvlášť sľubná. Krajina sa stala ešte viac závislou od dovozu, keď musela v dôsledku katastrofy v roku 2011 odstaviť jadrovú elektráreň vo Fukušime.

Zdroj: phys.org

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať