SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Lietadlo Solar Impulse 2 pristálo v Káhire

Technológie
0

Lietadlo na solárny pohon Solar Impulse 2 úspešne dokončilo šestnástu etapu svojho letu okolo sveta, keď dnes o 9:10 miestneho času (o 9:10 SELČ) pristálo v egyptskej Káhire. Švajčiarsky pilot André Borschberg vyštartoval v pondelok o 6:20 SELČ zo španielskej Seville, pričom jeho 3745 kilometrov dlhý let trval 50 hodín a 50 minút.

Ku koncu etapy boli batérie lietadlá nabité na menej než 30 percent, čo sa stalo prvý raz počas celej cesty okolo sveta. Išlo o predposlednú etapu, keďže z Káhiry poletí Borschbergov kolega a krajan Bertrand Piccard do cieľa v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, kde let okolo sveta vlani 9. marca odštartoval.

Solar Impulse 2 má rozpätie krídel 72 metrov, váži však iba 2,3 tony. Počas jednotlivých etáp sa v kokpite striedajú dvaja piloti, spomínaní André Borschberg a Bertrand Piccard, pričom v lietadle je vždy len jeden z nich. Ich let okolo Zeme mal pôvodne trvať päť mesiacov. Prvá etapa mala cieľ v Ománe, odkiaľ sa lietadlo cez Arabské more dostalo do Indie. Nasledovali zastávky v Mjanmarsku a Číne, odkiaľ mal Borschberg letieť priamo na Havaj. Pre nepriaznivé počasie však musel 1. júna pristáť v japonskej Nagoji, kde lietadlo následne pobudlo takmer mesiac. Letom z Nagoje na Havaj vytvoril Borschberg nový rekord pre najdlhšie trvajúci sólový let. Počas tohto letu však došlo k poškodeniu batérií v dôsledku prehriatia a lietadlo museli odstaviť a opraviť. Oprava trvala takmer rok, pričom Solar Impulse 2 sa znova vydal na cestu okolo sveta 21. apríla tohto roka. Deviata etapa trvala dva dni, 14 hodín a 29 minút, počas ktorých Piccard prekonal vzdialenosť viac než štyritisíc kilometrov z Havajských ostrovov do Kalifornie. Ďalšími zastávkami v USA boli Phoenix, Tulsa, Dayton, Allentown a New York, odkiaľ Solar Impulse 2 letel priamo do Seville. Išlo o prvý úspešný transatlantický let na solárny pohon.

SITA

Všetky autorove články
Solar Impulse 2 lietadlo Egypt

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať