Luxusný elektrický motorový čln za dobrú cenu

Technológie
0

Švédska spoločnosť X Shore je výrobcom elektrického člna Eelex 8000, ktorý je síce nabitý technológiami, ale aj poriadne drahý. Teraz firma so sídlom v Štokholme uvádza na trh „cenovo dostupné“ elektrické plavidlo X Shore 1, „úplne tichý“ elektrický čln, ktorý má jednu batériu a jeho cena sa začína na 100 000 dolároch. Nie je to málo, ale menej ako tretina ceny Eelex 8000 (329 000 USD). X Shore 1 bude k dispozícii v troch úrovniach výbavy: Utility, Performance a Premium.

X Shore 1 je menší ako Eelex 8000 (dĺžka 6,4 m vs. 7,9 m), pomalší (najvyššia rýchlosť 56 km/h oproti 65 km/h) a má kratší dojazd (80 km oproti 161 km). Zato si vystačí s jednou 63 kWh lítiovou batériou, zatiaľ čo Eelex 8000 má dve 60 kWh batérie. Model X Shore 1 sa ponúka v dvoch konfiguráciách: Open a Top. Variant Top má konzolovú strechu so zaťahovacou markízou. Ich uvádzaná hmotnosť je 1542 kg a 1606 kg. Táto relatívne nízka hmotnosť je spôsobená najmä trupom vyrobeným zo zmesi uhlíkových vlákien a sklených vlákien, ako aj palubou zhotovenou z korku namiesto tradičného teakového dreva.

Obe verzie poháňa jeden 125 kW elektromotor, ktorý zabezpečuje cestovnú rýchlosť 20 uzlov (37 km/h). V uzavretej prednej kabíne sa môže ubytovať štvorčlenná rodina. Medzi ďalšie funkcie X Shore 1 patrí otvorený priečnik s plošinou na plávanie, predná paluba na opaľovanie, navigačné svetlá integrované v lište na prove a veľký dotykový displej. Čln sa dá využiť aj na aktivity, ako je vodné lyžovanie. X Shore 1 si možno objednať na webovej stránke spoločnosti, prvé dodávky sa očakávajú v druhom štvrťroku budúceho roka.

Zdroj: businessinsider.comnewatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať