SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

MSI MEG Z490 Unify / S extra dôrazom na funkčné vlastnosti

0

Rad základných dosiek Unify je pre MSI stále nový. Premiéru si odbil len nedávno, s poslednou generáciou čipsetov AMD – X570. Unikátne dosky Unify sú však už dostupné aj s čipovými súpravami Intel Z490. Podobne ako aj pri iných svojich značkách (Ace napríklad) MSI aj túto postupne buduje a zlepšuje.

MEG Z490 Unify vo formáte ATX je zase o trochu vybavenejšia a atraktívnejšia ako MEG X570 Unify avšak do tradičného vzorca nezapadá nižšia cena novšej z tejto dvojice Unify (MEG Z490), o nejakých 30 – 40 eur. Obvykle to má MSI tak, že každá ďalšia lepšie vybavená doska z rovnakého radu býva drahšia, tu je to paradoxne naopak, čo je samozrejme dobre.

Porovnajte si ceny MSI MEG Z490 Unify v slovenských e-shopoch (denne aktualizované)


Séria dosiek MEG Unify je určená do herných počítačov, ale v porovnaní s konkurenčnými modelmi je výnimočná tým, že nemá žiadne RGB LED a ide tak trochu proti prúdu dnešnej doby. To však neznamená, že by jej vzhľad bol neatraktívny. Na kryte externých konektorov ju zdobí vystúpené dračie logo a celkové vyhotovenie pôsobí veľmi dobrým dojmom. Výrobca chce evidentne osloviť používateľov, ktorí nesympatizujú so všadeprítomným osvetlením.


Vystúpené dračie logo MSI na kryte nad konektormi I/O

Pokiaľ hľadáte pre svoj výkonný procesor Comer Lake-S najvýhodnejší kompromis medzi výbavou a cenou, tak je Z490 Unify horúca adeptka na víťazku. V cene okolo 270 eur nič lepšie na ladenie vašej platformy s pretaktovateľnou Core i9 (alebo Core i7) nie je. Vo svojej podstate máte do činenia s o trochu ochudobnenou Z490 Ace. Dôležité je, že Z490 s touto doskou zdieľa rovnako robustnú napájaciu kaskádu, čo je v tejto cenovej triede naozaj rarita.


Napájacia kaskáda so šesťnástimi MOSFETmi ISL99390B na Vcore pre CPU. Delikátna záležitosť, v tejto cene nevídaná

Regulácia VRM je tu znovu mimoriadne efektívna a na kritických súčiastkach sme s Ci9-10900K/212 W CPU package namerali (bez chladiča) najvyššiu povrchovú teplotu na puzdrách MOSFETov iba 67,5 ºC. To je výborný výsledok. Navyše, keď je doska vybavená takmer polkilovým chladičom s ventilátorom. Toho sa však nemusíte obávať, k aktívnemu režimu dochádza len pri masívnejšom pretaktovaní (pri spotrebe CPU nad 330 W) pri dlhšej intenzívnej záťaži a i to sa len pomaly rozbieha.


Termovízia zahrievania VRM. V záťaži i mimo záťaž sú teploty najnižšie, aké sme zatiaľ na doskách Intel Z490 doteraz zaznamenalielikátna záležitosť, v tejto cene nevídaná

Spoločné veci s podstatne drahšou Ace už poznáte. Niekoľko vecí však Unify, pochopiteľne, oproti nej chýba. Okrem osvetlených segmentov je tu obyčajnejšia konektivita. Sieťový adaptér (2,5 Gb Realtek RTL8125B) je tu už len jeden a zvukový adaptér (s čipom Realtek ALC1220) už nemá v obvode tak kvalitný DAC. Ale to je tak všetko a výmenou za 150 eur to je atraktívna ponuka. Konektorov USB je rovnaká a v peknom počte. Externe osem portov vrátane štyroch štandardu 3.2 gen. 2, z čoho je jeden typu C a jeden z dvojnásobnou 20-gigabitovou priepustnosťou.


Zadný panel s konektormi a prieduchmi pre vstavaný ventilátor

Interne je to o jeden konektor menej, ale takisto sa počíta s USB-C na front paneli skrinky. K dokonalosti chýba len vyvedenie videovýstupov. Jeden DP na 60 Hz v 4K by doska tohto typu mať mohla. Zaujímavá by tak bola aj pre pracovné stanice bez potreby grafickej karty, ktorá je ale v tomto prípade nevyhnutná.

Chvályhodná je i podpora vysokofrekvenčných pamätí. Udávaných 5+ GHz potvrdiť nevieme, ale s našimi testovacími modulmi sme sa bez problémov dostali na ich možné maximum (4666 MHz).

Keď všetko zhrnieme a podčiarkneme, tak nezostáva než konštatovanie, že v tejto cene kvalitatívne podobnú dosku nekúpite. Ocenenie za pomer cena/hodnota je tak na mieste viac, než kedykoľvek predtým.

„High-endová doska v cene strednej triedy a bez zjavných nedostatkov.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prvotriedna napájacia kaskáda, neprekvapí ju ani na krv pretaktovaný Core i9-10900K, perfektná efektivita (dosahuje vyššieho výkonu na watt ako iné dosky), špičková podpora vysokorýchlostných pamätí, veľmi slušné chladenie, vzhľadom na výbavu priaznivá cena
- Nemá RGB LED (nieko môže považovať aj za výhodu)

Službu porovnania cien produktov zabezpečuje portál Pricemania.sk
Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať