Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Najsilnejší laser na Zemi bude produkoval hmotu a antihmotu z čistého vákua

8

Jadrové zbrane už ukázali, že možno premeniť hmotu na veľké množstvo tepla a svetla, ale robiť to naopak, premieňať teplo a svetlo na hmotu, je oveľa ťažšie. V súčasnosti na tom pracujú laboratóriá v Číne a Spojenom kráľovstve. Dosiahnutie tohto cieľa by mohlo otvoriť celé nové odvetvie fyziky, nazývané nukleárna fotonika, ktorého technologický potenciál je nepredstaviteľný.

Podľa správy Explica.co Čína už od roku 2018 vyvíja v Šanghaji zariadenie SEL (Station of Extreme Light) so zámerom vytvoriť do roku 2023 také silné lasery, že dokážu „vystreliť“ hmotu z čistého vákua. SEL je laserová inštalácia navrhnutá na výrobu lasera s maximálnym výkonom 100 petawattov (jeden petawatt sa rovná tisíc biliónom wattov).

Po dokončení pôjde o najsilnejší laser na Zemi s výkonom 10 000-krát vyšším ako všetky elektrické siete na svete a s intenzitou 10 biliónov krát väčšou ako slnečné žiarenie. Laser bude dostatočne silný na to, aby produkoval hmotu a antihmotu priamo z vákua vesmíru. To nám umožní pozorovať v pozemskom laboratóriu ten istý proces, ktorý údajne dal vzniknúť vesmíru.

SWAN_042021

Technológia je založená na skutočnosti, že vákuum nie je nikdy skutočne prázdne. Obsahuje páry elektrónov a pozitrónov (častice hmoty a antihmoty), ktoré sa občas vynoria a navzájom sa zničia, len čo sa sformujú. Laser by mohol do tohto procesu zasiahnuť a oddeliť hmotu a častice antihmoty skôr, ako sa zrazia. Potom možno obe častice prinútiť, aby emitovali gama lúče a generovali viac elektrónov a pozitrónov.

Príval nových častíc a žiarenia by bolo možné detegovať, keby nadobudol dostatočnú hustotu. Laser by tak mohol uspieť pri vytváraní častíc a antičastíc akoby z ničoho. Demonštroval by, že svetlo dokáže vytiahnuť častice hmoty a antihmoty z prázdneho priestoru, čo je jav známy ako „prelomenie vákua“. Ukázal by takisto, že hmota a energia sú premeniteľné v ľubovoľnom smere, ako to uviedol Einstein vo svojej slávnej rovnici.

Aj britskí vedci opisujú v časopise Nature Photonics, ako môžu premeniť svetlo na hmotu v niekoľkých samostatných krokoch. V prvom kroku sa vystrelia elektróny na plátok zlata a vytvorí sa lúč vysokoenergetických fotónov. V druhom kroku vypália vysokoenergetický laser do malej zlatej kapsuly zvanej hohlraum (po nemecky prázdny priestor). To produkuje svetlo také jasné ako svetlo vyžarované z hviezd. V záverečnej fáze vyšlú prvý lúč fotónov do hohlraum, kde sa dva prúdy fotónov zrazia.

Výpočty vedcov ukazujú, že toto zariadenie stlačí dostatok častíc svetla dostatočne vysokou energiou do dostatočne malého objemu, aby sa vytvorilo asi 100 000 párov elektrón-pozitrón. Tento proces je jedna z najpozoruhodnejších prognóz teórie nazývanej kvantová elektrodynamika (QED), ktorá bola vyvinutá pred druhou svetovou vojnou. Vedci z Veľkej Británie dúfajú, že predvedú tento proces v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov.

Zdroj: asiatimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

8 komentárov

A bude im to vôbecc fungovať? Veď to je nepriama úmera c^2=E/m, čím viac štvorca svetla, tým menej hmotnosti reakcia na: Najsilnejší laser na Zemi bude produkoval hmotu a antihmotu z čistého vákua

18.5.2021 17:05
A bude im to vôbecc fungovať? Veď to je nepriama úmera: c^2=E/m, čím viac štvorca svetla, tým menej hmotnosti, lebo c^2 je vo vzťahu 1/m*E? Či, jáj, preto vyrazia iba jeden elektrón-pozitrón mega laserom?
Reagovať

Takto vlasnte vyrobia klonovací teleport, nie? reakcia na: Najsilnejší laser na Zemi bude produkoval hmotu a antihmotu z čistého vákua

18.5.2021 17:05
Ak skopírujú laserom všetku hmotu na jednom mieste a vytvoria ju na inom, máme teleport. Len budú vznikať identické dvojčatá a to je klonovanie a máme klonovanie laserom hmota antihmota, nie?
Reagovať

WTF? reakcia na: Najsilnejší laser na Zemi bude produkoval hmotu a antihmotu z čistého vákua

18.5.2021 16:05
Celý článok je zrejme iba akýsi nepodarok v snahe o preklad cudzieho článku.
Reagovať

WTF? reakcia na: Najsilnejší laser na Zemi bude produkoval hmotu a antihmotu z čistého vákua

18.5.2021 09:05
Šokujúci titulok. Ešte šokujúcejší text. Najšokujúcejšie však je, že vo vedeckom článku, na ktorý sa odkazujete je niečo úplne iné... Žiadnu hmotu z čistého vákua vedci nevyrobili. Celkom jasne sa tam píše o interakcii dvoch fotónov, z ktorých vznikne elektrón-pozitrónový pár...
Reagovať

RE: WTF? reakcia na: WTF?

18.5.2021 11:05
To je vychodniarcina, tam niektori spajaju buduci cas s minulym :D Neviem ako sa to tak mohli naucit, par ludi z nich to len robi.
Reagovať

. reakcia na: Najsilnejší laser na Zemi bude produkoval hmotu a antihmotu z čistého vákua

18.5.2021 02:05
Klamari odpadtech zase. Co je to ciste vakum? Ake je spinave vakum? ... Je iba vakum. A laser ziadnu hmotu vyrabat nebude, idu iba zistit, ci je to mozne a ci sa im to podari.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

18.5.2021 10:05
"A laser ziadnu hmotu vyrabat nebude, idu iba zistit, ci je to mozne a ci sa im to podari." - takze ak sa im to podari tak ju ten laser vlastne bude vyrabat? ci nie?
... nikto nehovori o nejakej dlhodobej produkcii cize aj keby vyrobili iba 2 castice, tak vysledok je ze laser bude vyrabat hmotu - tu naozaj ide len o to aby vyskusali ci je to mozne, a ak to mozne bude, tak este len budu spekulovat na co to dokazu pouzit
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

18.5.2021 11:05
Tuto to vyhlasuju za hotovu vec, ze to bude fungovat. Pritom ziaden vedec nevie, ci to bude fungovat. Iba v to dufaju. Take klamanie v nadpisoch nema co robit.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať