Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Nová batéria neobsahuje kovy, namiesto lítia používa bielkoviny

5

S nárastom počtu elektrických vozidiel a inteligentných prístrojov sa stupňujú etické a environmentálne problémy s lítiovo-iónovými batériami. Iba veľmi málo z miliónov každoročne vyhodených batérií sa recykluje. A ťažba materiálov, z ktorých sa vyrábajú, môže škodiť ľuďom a životnému prostrediu. Vedci z Texaskej univerzity A&M tvrdia, že riešením by mohla byť nová biologická batéria. O svojej technológii informovali v časopise Nature.

SWAN_042021

Netoxické batérie nepoužívajú žiadne kovy a je ľahké ich odbúrať a recyklovať rozpustením v kyslom roztoku. Jodie Lutkenhaus, Karen Wooley a ich kolegovia vyrobili úplne novú chémiu batérií od nuly. Na výrobu dvoch elektród batérie používajú polypeptidy, ktoré sú zložkami bielkovín. Polypeptidové elektródy zostávajú stabilné počas prevádzky batérie.

Po umiestnení do kyslého prostredia sa však rozkladajú na aminokyseliny a ďalšie stavebné prvky, ktoré sa dajú recyklovať do nových batérií. Tieto degradačné produkty sú neškodné, takže aj keby boli batérie vyhodené na skládku alebo skončili niekde v životnom prostredí, jednoducho by sa rozpustili. Nová batéria má asi tretinový výkon v porovnaní s lítiovo-iónovou, ale vyrovná sa iným bezkovovým batériám, ktoré boli vyrobené pred použitím organických plastov..

Zdroj: anthropocenemagazine.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

. reakcia na: Nová batéria neobsahuje kovy, namiesto lítia používa bielkoviny

18.5.2021 03:05
klamartech v prvom odstavci si protirecite vetami. Cisty blud ste tam napisali. Aj nadpis klame. Taka bateria neexistuje a nebude sa pouzivat, tak nemoze byt ani nova. Su to len testy studentov a ich hraciek v labaku.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

18.5.2021 09:05
velka vacsina objavov (aj dodnes pouzivanych) zacala ako "test studentov a ich hraciek v labaku" ....
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

18.5.2021 11:05
Kludne ale nech neklamu v nadpise, ze existuje nova bateria.
Reagovať

RE: RE: RE: . reakcia na: RE: RE: .

18.5.2021 21:05
Ako to, ze nedokazes chapat vyznam slov? Co si v skole robil? "Nova bateria neobsahuje" automaticky znamena, ze existuje.

RE: RE: RE: . reakcia na: RE: RE: .

18.5.2021 19:05
kde v nadpise je slovo "existuje"???

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať