PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Nové LED zabíjajú baktérie a vírusy, ale pre človeka sú neškodné

0

Traja výskumníci z japonského inštitútu RIKEN skonštruovali vysokoúčinnú LED diódu, ktorá je smrteľná pre mikróby a vírusy, ale je bezpečná pre ľudí. Mohla by pomôcť v boji s pandémiou zabíjaním patogénov v miestnostiach plných ľudí. Ultrafialové germicídne lampy sú mimoriadne účinné pri ničení baktérií a vírusov a bežne sa používajú v nemocniciach na sterilizáciu povrchov a lekárskych nástrojov.

Takéto svietidlá môžu byť vyrobené s LED diódami, vďaka čomu sú energeticky účinné. Tieto LED diódy však využívajú ultrafialové svetlo v rozsahu, ktorý poškodzuje DNA, a preto ich nemožno použiť v blízkosti ľudí. Preto vedci pracovali na vývoji účinných LED, ktoré vyžarujú svetlo v úzkom pásme ultrafialového svetla, ktoré je dobré pri dezinfekcii a zároveň bezpečné pre ľudí. Germicídne LED lampy sú často vyrobené z hliníka, gália a dusíka.

Zvýšením množstva hliníka, ktoré obsahujú, môžu byť tieto LED upravené tak, aby fungovali v oblasti vlnovej dĺžky, ktorá je pre ľudí bezpečná. Tým sa však výrazne zníži ich účinnosť. Japonskí vedci preto vytvorili LED so zložitejším dizajnom. Spojili niekoľko vrstiev, z ktorých každá obsahovala mierne odlišné pomery hliníka, pričom do niektorých vrstiev pridali aj malé množstvá kremíka alebo horčíka. Vytvorili tak prekážkovú dráhu pre elektróny, ktorá bráni ich pohybu po materiáli a v určitých oblastiach ich zadržiava dlhšie.

Predplatné NEXTECH 2021

Tým sa zvýši množstvo svetla vyžarovaného zariadením a zníži množstvo svetla, ktoré absorbuje. Aby tím mohol určiť najlepší dizajn, použil počítačové simulácie na modelovanie všetkých možných efektov. Vytvorili LED pracujúcu v ďalekom ultrafialovom spektre, ktorá má výstupný výkon takmer desaťkrát vyšší ako ich predchádzajúce najlepšie dizajny. Štúdia bola publikovaná v časopise Applied Physics Letters.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať