Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Nový dizajn autonómnych aut elegantne integruje senzory do strechy

3

Čínsky startup Pony.ai predstavil nový dizajn svojich autonómnych automobilov. Stalo sa tak v čase, keď spoločnosť ohlásila partnerstvo s výrobcom snímačov pre autonómne automobily Luminar s cieľom využívať jeho laserové snímače LIDAR Iris. Autonómne vozidlá Pony.ai sa používajú prostredníctvom taxislužby s názvom PonyPilot v piatich mestách v Číne a USA a absolvovali viac ako 220 000 autonómnych jázd.

Na prednom sedadle však sedí bezpečnostný vodič pre prípad, že by došlo k chybe autonómneho softvéru a on bude musieť prevziať kontrolu. Väčšina autonómnych vozidiel používa množstvo kamier a laserových senzorov, ktoré snímajú 360-stupňový výhľad na okolie a sledujú na prekážky. Senzory LIDAR na automobiloch Waymo a ďalších vyzerajú ako vysoké kužele, ktoré sa otáčajú rýchlosťou až 900 otáčok za minútu, aby vyžarovali svetlo v každom smere a merali vzdialenosť od objektov.

SWAN_042021

Jeden je umiestnený uprostred strechy a potom sú k dispozícii dva šikmé snímače na ľavej a pravej strane vozidla, ktoré slúžia na bočné pokrytie. V dizajne Pony.ai sa používa menší, neotáčavý LIDAR vpredu, vzadu, vľavo a vpravo, dopĺňajú ich rôzne strešné senzory, ako napríklad kamery. Austin Russell, generálny riaditeľ spoločnosti Luminar, dúfa, že cena súpravy Iris sa zníži na 500 dolárov za vozidlo.

Nový dizajn ukrýva kamery a laserové senzory do nízkeho strešného profilu, ktorý siaha iba 10 centimetrov nad strechu vozidla. Je to, samozrejme, elegantné riešenie, ale estetika nie je najväčšia výzva pre autonómne vozidlá. Problémom pre ne je napríklad jazda po rušných uliciach s množstvom chodcov, ktorí sa podobne ako vodiči ostatných áut správajú nepredvídateľne.

Zdroj: inputmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

elegantne :D :D reakcia na: Nový dizajn autonómnych aut elegantne integruje senzory do strechy

2.6.2021 08:06
elegantné to veru nie je :D
Reagovať

adkoo reakcia na: Nový dizajn autonómnych aut elegantne integruje senzory do strechy

2.6.2021 07:06
a na nosic zabudnime ..
p.s.: a mohli by ste si uz vlozit na web recaptach v.3, nech sa nemusi stale vyklikavat ta otravna verzia 2.
Reagovať

slepi ste bulvartech reakcia na: Nový dizajn autonómnych aut elegantne integruje senzory do strechy

2.6.2021 00:06
Strecha je otrasna, nema nic s eleganciou.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať