Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Upravený adenovírus oklame rakovinové nádory, aby sa sami zničili

0

Vedci z univerzity v Zürichu upravili bežný respiračný vírus nazývaný adenovírus tak, aby pôsobil ako trójsky kôň a dodával gény na liečbu rakoviny priamo do nádorových buniek. Na rozdiel od chemoterapie alebo rádioterapie tento prístup nepoškodzuje normálne zdravé bunky. Len čo sa dodané gény dostanú do nádorových buniek, slúžia ako model terapeutických protilátok, cytokínov a iných signálnych látok, ktoré sú produkované samotnými rakovinovými bunkami a pôsobia na elimináciu nádorov zvnútra.

Vedci tak vlastne podvádzajú rakovinový nádor, aby sa sám eliminoval produkciou protirakovinových látok vlastnými bunkami. Svoju technológiu nazývajú SHREAD (SHielded, REtargetted ADenovirus). Vďaka systému SHREAD výskumníci prinútili nádor produkovať klinicky schválenú protilátku proti rakovine prsníka nazývanú trastuzumab v prsníku myši. Zistili, že po niekoľkých dňoch SHREAD vytvoril viac protilátok v nádore, ako keď bol liek vstreknutý priamo.

SWAN_042021

Koncentrácia v krvi a v iných tkanivách, kde sa mohli vyskytnúť vedľajšie účinky, bola navyše pri SHREADe výrazne nižšia. Tím zdôrazňuje, že SHREAD je použiteľný nielen v boji proti rakovine prsníka. Pretože zdravé tkanivá takto neprichádzajú do styku s významnými hladinami terapeutického činidla, dá sa použiť aj na dodanie širokej škály takzvaných biologík – účinných liekov na báze bielkovín, ktoré by inak boli príliš toxické.

Výskumná skupina vedená Andreasom Plueckthunom v súčasnosti uplatňuje svoju technológiu v projekte zameranom na liečbu COVID-19. Adenovírusové vektory sa už používajú vo viacerých očkovacích látkach proti COVID-19 vrátane vakcín Johnson & Johnson a AstraZeneca, ale bez inovatívnej technológie SHREAD. Poskytovaním liečby SHREAD pacientom prostredníctvom inhalovania aerosólu by tento postup mohol umožniť cielenú produkciu protilátok na liečbu covidu v pľúcnych bunkách, kde sú najviac potrebné.

Zdroj: thebrighterside.news.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať