Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Samoopravný kvantový žiarič s extrémnym jasom

0

Perovskitové kvantové bodky sú vychádzajúcimi hviezdami kvantových žiaričov, no ich inherentná nestabilita brzdila ich vývoj. Vedci z Northwestern University v Spojených štátoch teraz vyvinuli perovskitový kvantový žiarič s vysokou stabilitou a schopnosťou samoopravy jednoduchým a ekonomickým postupom – metódou sprejovej syntézy.

Vysoký jas jednotlivých fotónov týchto kvantových bodiek prekonáva svetový rekord, čo z nich robí najjasnejší materiál na kvantové žiariče fungujúce pri izbovej teplote, čo predstavuje zásadný prielom v kvantovej komunikácii a kvantových počítačoch. Perovskitové kvantové bodky majú aj vynikajúce optické vlastnosti, čo ich robí ideálnymi pre displeje, vysokorýchlostné výpočty a komunikáciu. Ich vývoj však brzdí ich krátka životnosť, po excitovaní dokážu prežiť iba niekoľko minút.

SWAN_042021

Tradičnou metódou prípravy perovskitových kvantových bodiek je priame vstrekovanie a zmiešanie dvoch rôznych roztokov. No výskumný tím vyvinul metódu sprejovej syntézy, ktorá výrazne zväčšuje kontaktnú plochu dvoch rôznych roztokov, čo umožňuje vypestovať rovnomernú organickú ochrannú vrstvu na povrchu kvantových bodiek.

V dôsledku toho si perovskitové kvantové bodky zachovajú jasnosť aj po 24 hodinách intenzívneho nepretržitého excitovania. Takto pripravené perovskitové kvantové body majú prekvapivo aj jedinečnú samoopravnú schopnosť. Aj keď sú poškodené vysokou intenzitou excitácie, obnovia pôvodný jas po niekoľkominútovom „odpočinku“. 

Perovskitový kvantový žiarič pripravený touto metódou sprejovej syntézy vyžaduje iba asi jednopercentnú intenzitu excitácie v porovnaní s inými kvantovými žiaričmi a jeho jas dosahuje až 9 miliónov fotónov za sekundu, čo je nový svetový rekord. Okrem toho je jeho jednofotónová čistota dosť vysoká, až okolo 98 %. Výskum bol publikovaný v časopise ACS Nano.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať