SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Nový hydrofóbny kov odráža kvapky vody ako mávnutím čarovného prútika

0

hydrofobny_kov.jpg Vedci z Rochesterskej univerzity vytvorili kov, ktorý je tak extrémne hydrofóbny, že sa kvapky vody od neho odrážajú, akoby na ne pôsobilo magické silové pole. Namiesto chemického povlaku použili laser na rozleptanie nanoštruktúry samotného kovu.

Táto vlastnosť kovu potom nezanikne ako pri použití aktuálnych menej účinných metód.

Tento objav môže mať rozsiahle využitie - takýto kov napríklad zabráni vytváraniu nebezpečnej námrazy na trupe a krídlach lietadiel, no použiť sa môže aj pri výrobe nepriľnavých panvíc, telefónov, počítačov, televízorov, automobilov a pod.

hydrophobic_metal.gif

Vedci hovoria, že „štruktúry vytvorené laserom na kove sú súčasťou povrchu materiálu", takže nezmiznú v priebehu času tak ako bežné chemické nátery.

Podľa publikovanej vedeckej štúdie vedci vytvorili takýto kov pomocou „výkonného a presného laserového vzorovania, techniky, ktorá vytvára zložitú štruktúru mikro- a nanočastíc, ktorá dáva kovom nové vlastnosti".


Materiál tak silno odpudzuje vodu, že tá sa od neho odráža. Pri opätovnom dopade sa znovu odrazí a pokračuje v tom, až kým sa dostane mimo kovového povrchu.

hydrophobic_metal2.gif

Demonštruje to aj vysvetľujúce video, ktoré autorom je Anatolij Vorobjev, profesor na Inštitúte optiky pri Rochesterskej univerzite a spoluautor štúdie.


Zdroj: gizmodo.com.au

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať