
Odtajnená správa varuje pred hrozbami elektromagnetického útoku. Dôsledky by boli pre Severnú Ameriku a Európu katastrofické
V čase, keď ozbrojené sily začali vážnejšie uvažovať o potenciáli útoku na národnú elektrickú sieť, bola odtajnená správa varujúca pred elektronickou svetovou vojnou, ktorú by spustili Rusko, Irán, Severná Kórea a Čína a ktorá by mohla zničiť Severnú Ameriku, Európu a Izrael.
Použitím aj primitívnej jadrovej zbrane by táto „nová os“ mohla „vyčerpať“ západný svet, odstaviť ho od elektrickej energie a elektroniky, prerušiť dodávky vody a potravín, čo by mohlo viesť k smrti miliónov ľudí.
„Deväť z desiatich Američanov by umrelo od hladu, chorôb a vplyvom kolapsu spoločnosti,“ vystríha správa, ktorú nedávno odtajnila U.S. Commission to Assess the Threat to the United States from Electromagnetic Pulse (EMP) Attack, určená na vyhodnotenie hrozby, ktorú by pre Spojené štáty znamenalo použitie elektromagnetických impulzov (EMI).
Správa, ktorej autorom je odborník na EMI Peter Vincent Pry, odhaľuje vojnové plány s využitím EMI, vypracované Iránom, Ruskom, Čínou, Severnou Kóreou a dokonca aj Islamským štátom.
„Táto nová vojna využíva počítačové vírusy, hacking, fyzické útoky, nejadrové elektromagnetické zbrane a jadrový útok EMI proti elektrickým sieťam a kritickým infraštruktúram,“ vysvetľuje sa v správe. „Takáto vojna robí moderné armády, námorníctvo a vzdušné sily zastaranými. Otvára cestu pre asymetrickú vojnu malých národov a teroristov.“
Pry hovorí, že Spojené štáty predstavujú ľahký cieľ, pretože je tu všetko vojenské i civilné závislé od počítačov a dokonca aj Pentagon používa civilný internet. „Naša spoločnosť je najmodernejšia, a preto je najviac náchylná na útok,“ tvrdí Pry.
Komisia odporúča, aby sa útoky na americkú elektrickú a internetovú sieť začali brať vážnejšie, pretože by boli proti Spojeným štátom oveľa účinnejšie ako bomba. Útok EMI je vraj analogický s kobercovým bombardovaním, spôsobujúcim masívne náhodné škody, ktoré je zvlášť ťažké predvídať, ale jeho makroefekty sú zaručene katastrofické. Pry potenciál takéhoto útoku prirovnáva k útoku na Pearl Harbor. Načrtáva aj scenár „svetovej vojny EMI“. Naznačuje, že jadrový výbuch v atmosfére nad Omahou v Nebraske by mohlo spôsobiť blackout (rozsiahly výpadok elektrickej energie) v Kanade, USA a Mexiku. Takýto útok by viedol k príliš širokým a hlbokým škodám, ktorých oprava by si vyžadovala celé roky, keby Spojené štáty dokázali prežiť roky.
Ak sa neurobia relatívne lacné opatrenia na ochranu elektrickej siete a vojenských základní proti útoku EMI, koniec by mohol prísť rýchlo, hovorí Pry. Okrem blackoutu by útok EMI mohol spôsobiť veľké požiare, výbuchy a všetky druhy priemyselných havárií. Toxické mraky znečistia ovzdušie a chemické jedy otrávia rieky a jazerá. V priebehu siedmich dní by viac ako 100 jadrových reaktorov vyčerpalo núdzovú energiu a skončili by ako Fukušima.
„Nebola by žiadna pitná voda a národné potravinové zásoby v regionálnych skladoch by sa v priebehu troch dní začali kaziť. Potraviny, ktoré sú k dispozícii, by stačili na nakŕmenie 320 miliónov ľudí na 30 dní,“ varuje Pry.
Zdroj: washingtonexaminer.com