CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

OpenAI má nový nástroj na tvorbu 3D objektov podľa textového zadania

Výskum a vývoj
0

Shap-E, najnovší počin OpenAI, je aplikácia, ktorá umožňuje generovať 3D objekty z textového zadania podobne, ako Dall-E dokáže vytvárať 2D obrázky. Tento voľne spustiteľný program je však o niečo náročnejší na inštaláciu a nastavenie ako čoraz populárnejší ChatGPT. Model Shap-E si môžete bezplatne stiahnuť na GitHube a získať k nemu prístup v aplikácii Microsoft Paint 3D. Funguje aj konverzia do súboru STL, ktorý umožňuje vytvorené rendery zhmotniť prostredníctvom 3D tlačiarní.

Hoci sa tieto základné poznatky o modeli Shap-E môžu zdať dostatočne jednoduché, na jeho inštaláciu a spustenie môže byť potrebná určitá technická zdatnosť. Navyše OpenAI ponúka len málo návodov okrem vysvetlenia, že na inštaláciu treba použiť príkaz pip v jazyku Python. Šéfredaktor Tom’s Hardware Avram Piltch vyskúšal model Shap-E, pričom podľa jeho slov mu trvalo osem hodín, kým sa zorientoval. Po inštalácii bol schopný otestovať podnety s farebne animovanými súbormi GIF a monochromatickými súbormi PLY.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Výsledky mali rôznu úroveň kvality v závislosti od typu súboru. Piltch použil aj funkciu modelu, ktorá umožňuje používateľom nahrať 2D obrázok na konverziu na 3D objekt. Redaktor upozornil, že tí, ktorí sa pokúšajú nainštalovať Shap-E a renderovať 3D objekty, by mali mať na pamäti, že model má vysoké požiadavky na systémové prostriedky počítača. Konkrétne je kompatibilný len s grafickými procesormi Nvidia a vyžaduje vysokovýkonné CPU, aby sa model vykresľoval v priebehu niekoľkých minút, a nie hodín.

Zdroj: digitaltrends.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať