ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Operátor 4ka oddnes spúšťa službu eSIM

Telekomunikácie
1

Operátor 4ka dnes spustil pre svojich stálych, ale aj pre nových zákazníkov službu eSIM.

Ide o SIM kartu vstavanú priamo v telefóne, pomocou ktorej sa dá telefonovať, dátovať či posielať SMS správy rovnako ako cez klasickú plastovú SIM kartu. Hardvér eSIM karty je priamo súčasťou telefónu, takže doň nemusíte nič vkladať. Karta eSIM sa aktivuje jednoduchým zosnímaním QR kódu, ktorý vám operátor vygeneruje pri jej zakúpení. Po jeho zosnímaní si telefón zabezpečeným spôsobom stiahne dáta potrebné na jej fungovanie a po niekoľkých klikoch je pripravený na jej používanie.   

Využívanie eSIM má viacero výhod. Tá prvá je možnosť nahrať viaceré eSIM  profily na jeden telefón. Jednotlivé eSIM profily možno medzi sebou jednoducho prepínať, aktívny však môže byť vždy len jeden. eSIM tak zjednoduší život napríklad pri pravidelných cestách do zahraničia bez nutnosti fyzicky meniť SIM karty.

Ďalšiu výhodu využijete, ak máte v telefóne iba jeden SIM slot, prípadne je druhý zdieľaný s pamäťovou kartou. Aktiváciou eSIM máte razom dvojsimkové riešenie a pri prístrojoch so zdieľaným SIM slotom môžete navyše využívať aj prídavnú pamäťovú kartu.  

Zákazníci 4ky, ktorí sa rozhodnú aktivovať eSIM na svojom mobilnom zariadení, zvládnu celý proces z pohodlia domova na www.4ka.sk/moja-zona/esim, na ktorej nájdu kompletný postup, ako si novú eSIM môžu objednať. Po dokončení procesu objednania eSIM bude zákazníkovi zaslaný unikátny QR kód na e-mail, ktorý zadal pri registrácii. Na využívanie eSIM bude zákazník okrem QR kódu potrebovať ešte zariadenie s podporou eSIM. Podmienkou je, aby bolo toto zariadenie počas aktivácie eSIM pripojené do internetu, napríklad cez Wi-Fi. Následne si zákazník vo svojom zariadení naskenuje doručený QR kód cez vstavaný fotoaparát. Po úspešnom naskenovaní kódu prebehne automaticky aktivácia eSIM a telefónne číslo zákazníka sa z plastovej SIM karty prenesie do vstavanej eSIM takmer okamžite. Od tohto momentu všetky služby ako volanie, dátovanie a posielanie SMS budú fungovať už len cez eSIM.

V súčasnosti si nový zákazník pred získaním eSIM musí najskôr kúpiť klasickú SIM kartu v e-shope alebo na predajných miestach 4ky. Potom si zákazník SIM kartu zmení na eSIM.

Najnovší typ SIM karty okrem mobilných telefónov podporujú aj niektoré inteligentné hodinky - smart watch. Tie sa v okamihu dajú premeniť na mobilný telefón, čím zákazník získa väčšiu slobodu napríklad pri športovaní.

Aktuálna ponuka 4ky v rámci eSIM telefónov obsahuje štyri modely značky Apple - iPhone SE (2020), iPhone 11, iPhone 12 a iPhone 12 Pro. Služba eSIM je však funkčná na 26 modeloch smartfónov na našom trhu.  Jednorazový poplatok za eSIM je 8 eur.

V súvislosti s virtuálnou tlačovou konferenciou 4ky je zaujímavý fakt, že sme ju mohli sledovať online pomocou platformy VidyoConnect, ktorá je prevádzkovaná na Slovensku v Tier III dátovom centre Swanu.

Výrobca ako prvý využíva Scalable Video Coding (SVC) ktorý poskytuje vysokú kvalitu videa pri veľmi nízkych prenosových rýchlostiach. Platformu možno využívať ako ako aplikáciu, pomocou webového rozhrania ale aj prostredníctvom hardvéru (VidyRoom) . Vďaka vysokej bezpečnosti je platforma so službou Biz Talk vhodná aj pre firemné prostredie pričom využíva end2end kryptovanie AES 256 bit.

Oproti iným službám je takisto výhodou, že jej prevádzka beží na dátovom centre na Slovensku, takže je lepšia kontrola nad ich bezpečnosťou.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

. reakcia na: Operátor 4ka oddnes spúšťa službu eSIM

9.3.2021 17:03
Nadpis OK, text je cista brecka trapnych, zbytocnych nepravdivych fraz. Namiesto tych bludov ste mali napisat, ze eSIM funguje dualne s klasickou sim. A duplicitny poplatok 8 eur je hanba, ked inde vo svete neexistuje. Zoznam telefonov s esim tu mal byt tiez.
Reagovať

Pridať komentár