ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Počítač vyrobený z papiera? Čoskoro môže byť realitou

0

Podľa nedávnej štúdie by výroba dosiek plošných spojov (printed circuit board – PCB) z papiera mohla byť budúcnosťou ekologickej elektroniky. V súčasnosti sa dosky plošných spojov vyrábajú z materiálov, ktoré vôbec nie sú šetrné k životnému prostrediu, a to vrátane živíc, kovových káblov a sklených vlákien. Tieto dosky s plošnými spojmi, ktoré sa nachádzajú v rôznych druhoch elektroniky, často končia na skládkach, čím sa zvyšuje už aj tak obrovské množstvo odpadu, s ktorým sa musí naša planéta vyrovnať.

Výskumný tím z Newyorskej štátnej univerzity v Binghamtone vo svojej štúdii s názvom Integrated Papertronic Techniques skúma možnosť vkladania rezistorov, superkondenzátorov a tranzistorov na tenký a flexibilný list papiera. Na konci životnosti produktu môže byť takéto PCB recyklované alebo jednoducho zničené bez poškodenia životného prostredia.

Štúdia prináša aj diagram ukazujúci, ako by sa takéto PCB dalo vyrobiť. Voskový vzor je najprv vytlačený a potom roztavený pri 130 °C, aby vsiakol do papiera. Potom sa do vzoru vstrekne vodivý atrament, ďalšie kovové komponenty sa vytlačia sieťotlačou, laserom sa vyrežú priechodné otvory a na list papiera sa pridá gélový elektrolyt. Atramenty sú schopné vytvárať tranzistory, odpory a kondenzátory a celá štruktúra je údajne rovnako pružná ako papier, na ktorý bola pridaná.

Predplatné NEXTECH 2021

Je takisto tenká a úplne rozložiteľná – v rámci testovania ju zapálili a zmenila sa na popol. Alternatívne sa môže rozpustiť vo vode a do určitej miery recyklovať. Papierová elektronika má, žiaľ, jednu do očí bijúcu nevýhodu – zrejme nedokáže čeliť vlhkosti. Väčšina z nás však svoje elektronické zariadenia chráni pred vodou, takže v niektorých prípadoch použitia to môže určite fungovať.

Zdroj: digitaltrends.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať