ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Inovatívna liečba rakoviny posúva personalizovanú medicínu na novú úroveň

0

Štúdia publikovaná nedávno v časopise Nature kombinuje niekoľko špičkových technológií, aby ponúkla možno „najkomplikovanejšiu“ liečbu rakoviny, aká bola kedy poskytnutá. Štúdia ukázala, že je možné a bezpečné obrátiť imunitný systém proti rakovine pomocou vysoko personalizovaného prístupu. Schopnosť poskytnúť ľuďom účinnú liečbu s mnohými rôznymi individualizovanými premennými by mohla otvoriť novú éru v liečbe rakoviny.

Veľkou výzvou v boji proti rakovine je, že rakovinové bunky vyzerajú takmer rovnako ako každá iná bunka. Chemoterapia a ožarovanie sú čo najviac cielené, ale aj tak zabíjajú veľa zdravých buniek. Doktor Antoni Ribas a jeho kolegovia z PACT Pharma, biotechnologickej spoločnosti v San Franciscu, skombinovali štyri špičkové stratégie na rozlíšenie rakovinových buniek od nerakovinových.

Predplatné NEXTECH 2021

Predovšetkým boli schopní analyzovať genetické mutácie v nádorových bunkách. Potom identifikovali imunitné bunky vo vlastnom tele pacienta, ktoré by tieto zmutované bunky dokázali rozpoznať. Následne boli schopní zistiť, prečo boli tieto imunitné bunky také účinné. A nakoniec geneticky upravili vlastné imunitné bunky pacienta, aby ich viac mohlo identifikovať a zabíjať nádorové bunky.

Každá bunka v tele má na svojom povrchu sériu receptorov, v podstate značiek. Nájdenie a zabíjanie iba buniek označených ako súčasť nádoru ponúka spôsob, ako bojovať proti rakovine. Pomocou nového prístupu výskumníci v podstate identifikovali sériu príznakov, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádzajú v nádorových bunkách, a génovo upravili imunitné bunky, aby na ne útočili. Výskumníci zmenili imunitné bunky pomocou úpravy génu CRISPR.

Zdroj: eu.usatoday.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať