XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021 XIAOMI_062021

Pokusy o uhádnutie hesla vzrástli za rok takmer o 1000 %

Bezpečnosť
5

Počas pandemického roka sa stali mimoriadne často využívanou zbraňou kybernetických útočníkov takzvané brute-force útoky, teda pokusy o uhádnutie hesla. Od začiatku pandémie spoločnosť ESET na Slovensku zaznamenala približne 1,1 miliardy pokusov o prelomenie hesla. Počet brute-force útokov tak medziročne stúpol o 988%.     

Hlavnou príčinou pribúdajúcich brute-force útokov je masový presun na home office. Firmy totiž potrebujú prostredníctvom vzdialeného prístupu svojich zamestnancov pripojiť k interným systémom. Tie často obsahujú aj citlivé dáta o spoločnosti alebo údaje, ktoré podliehajú ochrane GDPR. Takéto informácie v minulosti neboli dostupné priamo z internetu a preto sú pre útočníkov mimoriadne lákavé.

Keďže majú zamestnanci z domu cez internet prístup k firemným systémom, útočníci sa snažia napadnúť organizácie práve takýmto spôsobom. Keď útočníci uhádnu prihlasovacie údaje zamestnancov, získajú prístupové práva ako bežní firemní používatelia, alebo dokonca ako administrátori.  

Útočníkom hrá do kariet aj to, že protokoly na vzdialený prístup často nemajú obmedzené prihlasovacie pokusy. Generátory hesiel tak majú najmä v prípade slabého hesla zľahčenú robotu.

Firmám spôsobujú starosti aj pribúdajúce ransomvéry. Novým trendom je, že tento typ útoku je čoraz cielenejší. Kybernetickí zločinci navyše okrem šifrovania skopírujú z firemných systémov citlivé dokumenty, údaje o zákazníkoch či inak hodnotné dáta a následne sa organizáciám vyhrážajú ich zverejnením. 

V ohrození pritom nie sú iba korporácie, ale aj menšie firmy ktoré môžu byť častokrát ešte zaujímavejším cieľom ako korporácie, lebo sú úplne nepripravené na to, aby čelili ransomvéru.

 

Zobrazit Galériu

ESET

Všetky autorove články

5 komentárov

Minule sedím za Windowsom, iba keď bublinka: Vaše heslo účtu windows bolo zmenené. Tak som hodil rýchlo dvojfaktor. reakcia na: Pokusy o uhádnutie hesla vzrástli za rok takmer o 1000 %

28.5.2021 17:05
Minule sedím za Windowsom, iba keď bublinka: Vaše heslo účtu windows bolo zmenené. Tak som hodil rýchlo dvojfaktor a prebral kontrolu späť. Používam kloudový antivírus Immunet, myslíte, že kradnú heslá do windows10?
Reagovať

RE: Minule sedím za Windowsom, iba keď bublinka: Vaše heslo účtu windows bolo zmenené. Tak som hodil rýchlo dvojfaktor. reakcia na: Minule sedím za Windowsom, iba keď bublinka: Vaše heslo účtu windows bolo zmenené. Tak som hodil rýchlo dvojfaktor.

28.5.2021 22:05
Nie
Reagovať

RE: RE: A prečo mi niečo zmenilo heslo do windows10 účtu? Immunet a defender vypisujú, že nemám vírusy. reakcia na: RE: Minule sedím za Windowsom, iba keď bublinka: Vaše heslo účtu windows bolo zmenené. Tak som hodil rýchlo dvojfaktor.

29.5.2021 18:05
A prečo sa mi potom samé zmenilo heslo do účtu windows10? Niečo ho muselo zmeniť, ale Immunet a Defender vypisujú, že nemám vírusy. Aj som to skenoval, všetko čisté. Či ma niečo po sieti heklo? A to ako? Mám to všetko aktualizované :(
Reagovať

RE: RE: RE: A prečo mi niečo zmenilo heslo do windows10 účtu? Immunet a defender vypisujú, že nemám vírusy. reakcia na: RE: RE: A prečo mi niečo zmenilo heslo do windows10 účtu? Immunet a defender vypisujú, že nemám vírusy.

2.6.2021 23:06
To je Bug microsoftu. https://www.trickyways.com/2019/06/fix-microsoft-account-problem-we-need-you-to-fix-your-microsoft-account/

bulvar reakcia na: Pokusy o uhádnutie hesla vzrástli za rok takmer o 1000 %

27.5.2021 15:05
Nepodstatne info a nic neznamenajuce aj chybne cislo 1000%. V realite to bolo aj 10000000% viac, ale je to jedno. Co neporadite, co s tym robit a ake najlacnejsie apky na hesla pouzivat, napr. Enpass.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať