ANTIK ANTIK ANTIK

Prečo by ste na opustenie izolácie nemali potrebovať negatívny test na koronavírus?

2

Podľa pokynov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ľudia spravidla nepotrebujú negatívny test na koronavírus, aby sa mohli opäť vrátiť do spoločnosti. Dôvodom je skutočnosť, že ľudia môžu byť pozitívne testovaní, aj keď už nie sú infekční. Na začiatku pandémie zdravotnícki úradníci uviedli, že ľudia by mali podstúpiť dva negatívne testy na koronavírus, odobraté v 24-hodinovom intervale, predtým, ako opustia karanténu.

Testy na koronavírus však nemôžu jednoznačne určiť, či je niekto infekčný. Napríklad pri testoch PCR sa vyhľadávajú molekuly RNA s “odtlačkom” vírusu. No tie môžu pretrvávať dlho po tom, ako sa už niekto uzdravil. Podľa CDC výskum ukázal, že ľudia pravdepodobne nebudú infekční 10 až 20 dní po prvom objavení sa príznakov, a to bez ohľadu na výsledky testov. Test PCR hľadá genóm vírusu, a nie samotný vírus.

CDC predpokladá, že ľudia s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 zostávajú infekční „nie dlhšie ako 10 dní po objavení sa príznakov“, hoci ľudia so silne oslabeným imunitným systémom budú pravdepodobne musieť zostať v izolácii dlhšie. Pred opustením izolácie by sa mali príznaky ľudí zlepšiť a mali by byť bez horúčky 24 hodín (pri nepoužívaní liečby znižujúcej horúčku), tvrdí CDC. U pacientov s ťažkým stupňom COVID-19 „môže byť oprávnená“ až 20-denná izolácia.

Zdroj: edition.cnn.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Re: Zdravý nemocný reakcia na: Prečo by ste na opustenie izolácie nemali potrebovať negatívny test na koronavírus?

22.10.2020 12:10
Dokonca to môže znamenať, že vírus len vdýchol keď sa pohyboval v prostredí kde sa vírus nachádzal. V závislosti od testu, citlivosť je poväčšine veľmi veľká. Nemusí byť nevyhnutne nakazený.
Reagovať

Zdravý nemocný reakcia na: Prečo by ste na opustenie izolácie nemali potrebovať negatívny test na koronavírus?

14.10.2020 08:10
Takže ak je test pozitívny to neznamená, že je človek chorý, ale môže byť aj vyliečený. Alebo ????
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať