SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Prepisovanie učebníc fyziky. Škótski vedci dokázali spomaliť svetlo

0

rychlost_svetla_231.jpg Rýchlosť svetla vo vákuu je takmer 300 tisíc km/s. Vedci však dokázali vytvoriť experimentálne podmienky, v rámci ktorých svetelné častice spomalili. Využili pritom špeciálne zariadenie z tekutých kryštálov, ktoré zmenilo tvar fotónov a ich rýchlosť. Pohybovali sa pomalšie, ako je rýchlosť svetla.

Vedci veria, že tento experiment zmení pohľad vedy na svetlo. Fotóny sa totiž spomalenou rýchlosťou pohybovali aj po opätovnom umiestnení do vákua. A to je nezvyčajný jav - hoci je rýchlosť svetla menšia napr. vo vode, vo vákuu svetelné častice opäť zrýchlia a dosiahnu štandardnú rýchlosť. Nie však v prípade najnovšieho experimentu škótskych vedcov.

Tí porovnávali dvojicu fotónov. Jeden poslali z bodu A do bodu B v nezmenenom stave. Ďalší putoval cez špeciálne zariadenie z tekutých kryštálov a do „cieľa" prišiel druhý. Rozdiel bol minimálny. Vedci však potvrdili svoj poznatok vytvorením pelotónu svetelných častíc. A ich vysvetlenie javu? Fotóny existujú v exotickom kvantovom univerze, kde pravidlá nášho sveta niekedy prestávajú platiť.

Zdroj: bbc.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať