SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Priehľadné drevo by mohlo byť materiálom, ktorý by v budúcnosti nahradil plasty

1

S rastúcim znečistením plastmi a novším problémom mikroplastov, ktorý sa dostáva do centra pozornosti, vedci viac ako kedykoľvek predtým hľadajú alternatívy plastového materiálu s podobnými vlastnosťami. Patrí medzi ne aj priehľadné drevo. Koncept priehľadného dreva v tej či onej forme existuje už viac ako 30 rokov. V roku 1992 nemecký botanik menom Siegfried Fink publikoval článok o tom, ako odstrániť pigmenty z drevín, aby ste videli, čo sa deje vo vnútri.

O viac ako desať rokov neskôr výskumník Lars Berglund, ktorý pracoval v oblasti vedy o materiáloch, staval na Finkových nápadoch a začal vytvárať priehľadnú drevenú alternatívu k plastom. A teraz sa tento koncept skutočne začína presadzovať. Pred niekoľkými rokmi vedci z Marylandskej univerzity vytvorili dosky z priehľadného dreva, ktoré boli pevnejšie a lepšie izolujúce ako sklo, pričom boli stále takmer rovnako číre.

Modernou stratégiou na vytvorenie tohto materiálu bolo natrieť drevené dosky roztokom peroxidu vodíka a potom ich vystaviť UV žiareniu. Tento proces vybieli hnedý pigment z chromofórov, ktoré dávajú drevu jeho farbu. Potom výskumníci nasýtia drevo priehľadným epoxidom, čím vyplnia priestory v dreve, takže sa stane skutočne priehľadným. Tento proces je pomerne jednoduchý a nákladovo efektívny, čo znamená, že v budúcnosti by sa priehľadné drevo mohlo stať obľúbeným stavebným alebo obalovým materiálom.

Teoreticky by sa dalo použiť na čokoľvek od obrazoviek smartfónov cez čelné sklá automobilov až po priehľadné obaly produktov. Nedávno publikovaná štúdia ukazuje, že priehľadné drevo má nižší vplyv na životné prostredie ako plast a sklo, pretože ide o obnoviteľný a biologicky odbúrateľný zdroj. Jeho výroba je päťkrát energeticky efektívnejšia ako výroba skla, vďaka čomu je tento materiál ešte šetrnejší k životnému prostrediu. Navyše stromy ukladajú uhlík, takže ďalšie používanie dreva ako materiálu je spôsob, ako zabrániť tomu, aby sa uhlík dostal do našej atmosféry.

Zdroj: themilsource.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Náhrada plastov reakcia na: Priehľadné drevo by mohlo byť materiálom, ktorý by v budúcnosti nahradil plasty

20.12.2023 21:12
Ešte by mohlo vyjsť pokračovanie článku kde by redakcia objasnila o koľko ľahšie sa recykluje epoxid s trochou celulózy oproti bežnému sklu. Obývam sa že to bude článok z pásomnice To už môžu vedci použiť klasické plexisklo ktoré sa recykluje oveľa lepšie ako epoxid, ale oveľa horšie ako sklo.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať