PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Robot od Intelu ovládaný smartfónom za 50 dolárov

0

Matthias Muller a Vladlen Koltun, dvaja vedci z Intelu, nedávno publikovali dokument OpenBot: Premena smartfónov na roboty, kde navrhujú využiť telefóny na vybavenie robotov senzormi, výpočtovými jednotkami, komunikáciou a prístupom k otvorenému softvérovému ekosystému. Používanie smartfónov na riadenie robotov prináša okrem úspory nákladov aj množstvo ďalších výhod. Patria medzi ne napríklad cykly rýchlej aktualizácie.

Smartfóny sa neustále zlepšujú, pokiaľ ide o kvalitu kamery a rýchlosť procesora. Navyše aj bežné spotrebiteľské modely využívajú inerciálne meracie jednotky, GPS, Wi-Fi, bluetooth, celulárne modemy a špeciálne AI čipy, z ktorých niektoré sú výkonnejšie ako desktopové procesory. V dizajne OpenBot sa smartfón pripája k elektromechanickému telu na snímanie dát a výpočty.

Podvozok robota sa dá zhotoviť 3D tlačou a môže využiť až štyri motory. Má výrezy na radič, mikrokontrolér, kontrolky LED, držiak na smartfón a kábel USB. Akumulátor sa pripája k vyhradeným terminálom, aby dodával energiu pre motory podľa potreby. Doska Arduino Nano sa spáruje so smartfónom cez USB a poskytuje sériové komunikačné spojenie a napájanie.

Obidve predné kolesá sú vybavené snímačmi, ktoré vysielajú odometrické signály, kolíky pripojené k ovládaču motora umožňujú nastavenie rýchlosti a smeru v reálnom čase. Vďaka aplikácii pre Android možno OpenBot ovládať pomocou herných ovládačov PS4, Xbox a Switch, podporujúcich bluetooth. Muller a Koltun vykonali testy na porovnanie výkonu robota s použitím rôznych modelov smartfónov.

Experimenty ukázali, že telo robota v cene 50 dolárov poháňané smartfónom je schopné sledovať osobu a autonómne navigovať v reálnom čase. Najslabšie v teste fungoval najlacnejší low-end telefón Nokia 2.2. Všetky najnovšie testované smartfóny strednej triedy (vrátane Xiaomi Note 8, Huawei P30 Lite a Xiaomi Poco F1) sledovali ľudí rýchlosťou 10 snímok za sekundu alebo vyššou vďaka špeciálnym AI akcelerátorom.

Odkaz na stiahnutie návodu: arxiv.org.

Zdroj: venturebeat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot smartfon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať