SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Robotický právnik pomôže každému, kto bude potrebovať lacnú právnu pomoc

2

Hoci technológie už dosahujú na hrany právnickej profesie, je ťažké si predstaviť, že by náročnú prácu advokáta vykonával robot. Preto technológovia zaradili právnikov do širšej kategórie zamestnaní, ktoré môžu úspešne čeliť pokročilej robotike v budúcnosti. Nedávny výskum však ukázal, že odvetvie umelej inteligencie známe ako strojové učenie je vcelku úspešné pri analýze súdnych prípadov, takže práca právnikov je možno v bezpečí oveľa menej, ako sme si mysleli.

No zlá správa pre právnikov môže byť skvelá pre ich budúcich klientov. Výskumný projekt, na ktorom vedci z niekoľkých amerických univerzít spolupracovali s počítačovými vedcami a lingvistami z MITRE, federálne financovanej neziskovej organizácie zaoberajúcej sa výskumom a vývojom, sa pokúsil analyzovať texty z úspešných a neúspešných súdnych prípadov. Hneď na začiatku sa ukázalo, že môže byť ťažké predpovedať, ktoré úlohy sa dajú ľahko automatizovať.

Napríklad citácie sú pre človeka veľmi ľahko rozpoznateľné a oddeliteľné od zvyšku textu, ale softvér strojového učenia sa stratí v spleti interpunkcie. Keď výskumníci prišli na to, ako identifikovať citácie, hneď zasa stroskotali pri metodike na automatizáciu jedného z najkomplexnejších a časovo najnáročnejších aspektov právnej praxe, ktorým je právny výskum. 

SME konferencia_092021

Vedci z MITRE použili metodológiu nazývanú analýza grafov na vytvorenie vizuálnych sietí právnych citácií. Analýza grafu umožnila predpovedať, či by bol súdny prípad „vyhratý“, na základe toho, ako dopadli ostatné procesy, ktoré obsahovali konkrétnu citáciu. Výskum naznačil, že by sa dala vybudovať databáza pre softvér, ktorý by právnikom povedal, ktoré prípady je najlepšie citovať.

Na to, aby vzniklo niečo užitočné, by boli potrebné hory právnických spisov a súdnych stanovísk. Vedci však nemajú bezplatný prístup k týmto údajom. Napriek tomu výskum ukázal, že technológia dokáže z akejkoľvek úlohy, ktorá je pre ľudí veľmi časovo náročná, urobiť úkon uskutočniteľný jediným kliknutím.

V súvislosti s právnymi službami môže automatizácia pomôcť ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť právnika a radšej upustia od súdneho konania. A čiastočná automatizácia príde vhod aj preťaženým právnikom poskytujúcim právnu pomoc, ktorí vďaka nej budú mať čas na prijatie väčšieho počtu klientov.

V súčasnosti sa množia technologické startupy, ktoré sa snažia automatizovať rôzne druhy právnickej práce, takže výkonné nástroje podobné tomu, aký vytvorili výskumníci vo svojom projekte, nemusia byť ďaleko. A čo právnici? Možno očakávať, že podobne ako robotníci z tovární vyzbrojení novým elektrickým náradím zvládnu viac práce za kratší čas.

Zdroj: theconversation.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Petr Kmásal reakcia na: Robotický právnik pomôže každému, kto bude potrebovať lacnú právnu pomoc

16.8.2021 10:08
A živí právníci nebudou mít co žrát!
Reagovať

RE: Petr Kmásal reakcia na: Petr Kmásal

16.8.2021 11:08
Nie zivi, ale lenivi pracovat a rozmyslat!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať