SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Nový a lepší nástroj na úpravu genómu ako CRISPR

0

Zdá sa, že vedci objavili novú a lepšiu technológiu úpravy genómu ako existujúci CRISPR-Cas9. Podobný, ale oveľa menší systém CRISPR-Cas12j bol nedávno objavený v bakteriofágoch, úhlavných nepriateľoch baktérií. Tieto malé organizmy sú vírusy, ktoré dokážu infikovať a zabíjať baktérie, pričom nie sú škodlivé pre rastliny, zvieratá ani ľudí. Vedci z Kodanskej univerzity teraz zmapovali štruktúru systému CRISPR-Cas12j3 z bakteriofágov, čo je dôležité na pochopenie toho, ako funguje.

Nová štúdia bola uverejnená vo vedeckom časopise Nature Communications. Výskumníci v štúdii použili kryoelektrónovú mikroskopiu na určenie štruktúry CRISPR-Cas12j3 vo vysokom rozlíšení. Na zistenie toho, ako fungujú systémy ako CRISPR-Cas12j3, je dôležité zmapovať molekulárnu štruktúru. Tvar a štruktúra molekúl odhaľuje ich funkciu a interakcie s inými molekulami.

SWAN_042021

Vedci dúfajú, že nový systém by mohol poskytnúť lepšiu účinnosť, alternatívne mechanizmy zacielenia a menšie náklady na balenie vírusov. Dôvod, prečo je rodina CRISPR-Cas12j zaujímavá pre výskumníkov, je veľkosť jej členov. V porovnaní s CRISPR-Cas9 sú oveľa menší, ale zachovávajú si kľúčové funkcie na presnú úpravu genómu v kompaktnom proteínovom lešení.

To poskytuje výhodu v procese úpravy genómu, keď sú molekulárne nožnice pri dodávke do organizmu zabalené do adenovírusu. V prípade členov rodiny CRISPR-Cas12j by malo byť možné zahrnúť dlhšie sekvencie na uľahčenie úprav ako pri jej väčších príbuzných. Vedci budú členov rodiny CRISPR Cas12j ďalej skúmať, aby ju napokon mohli implementovať ako novú technológiu úpravy génov.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať