SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Roboty už dokážu pochopiť, že objekt môže byť skrytý za iným objektom

Výskum a vývoj
2

Doteraz boli roboty schopné chápať svet okolo seba na základe vizuálnych informácií, ale nemohli chápať kontext. Nemohli napríklad pochopiť a správne zmerať koreláciu objektov, ktoré sú zakryté inými objektmi. Pritom tento druh segmentácie neviditeľných objektov je kľúčový pre budúcnosť robotickej prevádzky a navigácie. Vezmime si napríklad misku cereálií s lyžičkou, ktorú postavíme na stôl spolu so škatuľkou cereálií a šálkou kávy. Ak sa niekto na toto prostredie pozerá z druhej strany miestnosti, šálka kávy môže byť pred škatuľkou s cereáliami.

Ľudia chápu, že šálka kávy prekáža vo výhľade na škatuľku a tá je tam celá, aj keď ju nevidno. Ľudia si tiež vedia predstaviť, ako vyzerá časť škatule, ktorá nie je viditeľná z tohto uhla. Robotom takéto jemné chápanie scén doposiaľ chýbalo. Tím výskumníkov z Cornellovej univerzity teraz predstavil schému, ktorú označil ako modelovanie hierarchickej oklúzie (Hierarchical Occlusion Modeling – HOM). Tá je podľa nich navrhnutá tak, aby uvažovala o skrytých objektoch „priradením hierarchie k poradiu fúzie a predikcie funkcií“.

Stručne povedané, len čo sa im podarilo dosiahnuť, aby robot pochopil, že objekty sú zakryté a pokračujú ďalej za inými objektmi, dokázali vycvičiť roboty, aby odstránili objekty v popredí, aby sa dostali k požadovanému objektu za nimi. Svoju metódu testovali v troch prostrediach: na stole, v interiéri a v kontajneri. V mnohých prípadoch bol robot schopný identifikovať objekty takmer identicky s kontrolným obrázkom „základnej pravdy“. Táto technológia môže mať v budúcnosti významný vplyv aj na vývoj kamier. Hoci detekcia objektov v súčasných systémoch existuje, takéto technológie môžu posunúť presnosť a možnosti sledovania ešte ďalej.

Zdroj: petapixel.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Lidičky povim vám prafdu: To my jsme roboty. Pumpují nám do mozkú nanitronové sítě, ze kterých slyšet cizí mysle, myšlenky. reakcia na: Roboty už dokážu pochopiť, že objekt môže byť skrytý za iným objektom

28.4.2022 16:04
Né, jejich strategie je úplně jinde. Voni jakože vyrábí roboty, ale ve skutečnosti se snaží vytvořit sajborga, kerý slyší mysl, myšlenky ze stroje a taky vidí vobrazy podobné snúm. Robot je padělek. To ty človječe seš robot. Pumpují ti do mozku nanity kerý vytvářej nanitronové sítě a ty přenášej myšlenky i vobrazy, kerý nikdo jinej neslyší, nevidí. Jejich vize je: Človjek-stroj, né nějakej robot. To nebude plech, to bude maso a kosti a čip. Zuří tady tech válka. NATO už staví první sajborgy. A aby jich vovládalo, hypnotizovalo je, aby slyšeli jejich mysl jako kontrola nanitronové sítě. Varujem vás, co sme četli po netu, aby ste se zachránily. Konec správy.
Reagovať

RE: A cos čekal? Že NATO bude přihlížet jak Rusáci stvořili sajborga? Udělaly sme si vlastního. Klučina je v aktivní službě ;) reakcia na: Lidičky povim vám prafdu: To my jsme roboty. Pumpují nám do mozkú nanitronové sítě, ze kterých slyšet cizí mysle, myšlenky.

28.4.2022 19:04
Nebudem čekat. Musíme být proaktivní a musíme mít taky sajborga, jak maj Rusi. Napíchly sme ho háj-techem a klučina je v boji. Ať si taky skusí něco novýho. Boj ve mjěstě je nejnáročnejší z boje, jaký známe. Proto se musíme chránit aktivním nanitem v krvi, mosku i těle. Sesbíráme na něm nepřátelské technologie a uvidíme, jestli ho udržíme při živote v tymhle boji. Kto z koho? NATO nebo Rusi? Zatím se má klučina hezky. Pár zdvižených markerú na těle, jinak nic. Útočí na něj, ale my je dáme. ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať