SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Sklenené úložiská odolajú aj ransomvérovým útokom

Bezpečnosť
0

Microsoft vydal dokument o očakávanej technológii ukladania dát do materiálov na báze skla, ktorá by nahradila bežnú technológiu, používanú v súčasnosti pri najlepších pevných diskoch a SSD. Úložné jednotky vyrobené z kremenného skla budú pripravené na použitie v cloude, čo znamená, že zákazníci Azure budú prvými, ktorí z nej budú mať úžitok, a pravdepodobne aj jediní, ktorí ju budú využívať, pokiaľ bude táto technológia v počiatkoch. Projekt Silica sa pripravoval roky, prototyp mal Microsoft už v roku 2019.

„Tento dokument predstavuje Silicu: prvý cloudový úložný systém pre archívne dáta založený na kremennom skle, mimoriadne odolnom médiu, ktoré umožňuje ponechať dáta in situ na neurčito,“ napísali autori. „Hardvér a softvér Silica boli spoločne navrhnuté a optimalizované od médií až po úroveň služieb, pričom hlavným cieľom bola udržateľnosť.“ Údaje sa na štvorcový sklený plátok zapisujú ultrarýchlymi femtosekundovými lasermi prostredníctvom voxelov. Ide o trvalé modifikácie fyzikálnej štruktúry skla, ktoré umožňujú zápis viacerých bitov dát vo vrstvách po celom povrchu skla. Tieto vrstvy sa potom ukladajú vertikálne po stovkách.

Na čítanie údajov sa používa technológia polarizačnej mikroskopie na zobrazenie platne, zatiaľ čo čítacia jednotka skenuje sektory vo vzore písmena Z. Obrazy sa potom posielajú na spracovanie a dekódovanie, pričom sa využíva model strojového učenia na prevod analógových signálov na digitálne údaje. Médium je vhodné pre množstvo citlivých odvetví vrátane finančníctva, vedeckého výskumu a zdravotníctva, a to vďaka bezpečnej povahe archívneho skleneného úložiska. To znamená, že organizácie v týchto sektoroch môžu byť schopné odolať útokom ransomvéru zacieleným na dáta uložené v cloude.

Zdroj: techradar.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať