CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Skylink: Zmeny parametrov satelitného vysielania

Tlačové správy
0

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group informuje o ďalšej fáze v procese zmien parametrov satelitného vysielania verejnoprávnych a komerčných televízií.
Väčšina programov z programovej ponuky Skylinku už dnes vysiela vo vysokom rozlíšení (HD), resp. v kompresnom formáte MPEG-4. Rovnako tak aj všetky zostávajúce programy českých a slovenských verejnoprávnych a komerčných televízií prejdú v najbližšom období na vysielanie v tomto formáte, pričom počas dnešného dňa, 21. 6. 2016 budú zrealizované tieto plánované zmeny:

  • Programy Prima COOL, Prima ZOOM, Telka, Smíchov, Minimax a Leo TV ukončia vysielanie na pôvodných pozíciách vo formáte SD/MPEG-2 a budú ďalej k dispozícii len v ich HD verzii, resp. vo formáte MPEG-4 (parametre pre naladenie viď tabuľka nižšie).
  • Namiesto týchto programov začnú na ich pôvodných pozíciách dočasne vysielať programy ČT vo formáte SD/MPEG-2. Zákazníkom Skylinku odporúčame, aby tri z týchto programov – ČT 1, ČT 2 a ČT Sport – naladili už teraz v ich HD verzii (parametre pre naladenie viď tabuľka nižšie) – ich vysielanie na pôvodných pozíciách bude ukončené 7. 7. 2016.
  • Program Nova Sport 2 HD prestane vysielať na pôvodnej pozícii a bude ďalej k dispozícii už len na novej pozícii (parametre pre naladenie viď tabuľka nižšie).
  • Vysielanie programov Prima, Prima LOVE a Wau na pôvodných pozíciách bude ukončené neskôr, zákazníkom Skylinku odporúčame, aby si už dnes naladili ich HD, resp. MPEG-4 verziu (parametre pre naladenie viď tabuľka nižšie).

Programy

Satelit Astra

Frekvencia (MHz)

Polarizácia

FEC

Symb. r. (KS/s)

Norma

Pilot

Prima HD, Prima COOL HD

23,5°E

11 876

H

3/4

29 900

DVB-S2/8PSK

ON

Prima ZOOM HD, Prima LOVE

23,5°E

11 934

V

3/4

27 500

DVB-S2/8PSK

ON

Telka, Smíchov, Nova Sport 2 HD, Minimax, Leo TV

23,5°E

11 973

V

2/3

29 900

DVB-S/QPSK

OFF

ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD

23,5°E

12 363

V

3/4

29 500

DVB-S2/8PSK

ON

 

Dôležité upozornenie:
Pre príjem HD programov, resp. programov vo formáte MPEG-4 je potrebný HD satelitný prijímač – najlepšie s označením Skylink READY
(zoznam viď ). Tieto satelitné prijímače dokážu nie len prijímať všetky televízne programy Skylinku, ale sú navyše vybavené funkciou automatického ladenia a usporiadaním programov (FastScan), takže pri akýchkoľvek zmenách vysielania už nie je potrebné sa o nič starať – všetko potrebné zaistí satelitný prijímač automaticky za vás.

Konkrétne odporúčania pre zákazníkov Skylinku:

  • Ak vlastníte HD satelitný prijímač s označením Skylink READY vybavený funkciou FastScan – nemusíte nič riešiť.
  • Ak vlastníte zastaraný satelitný prijímač, ktorý nie je HD, nebudete môcť sledovať takmer žiadne televízne programy –odporúčame kúpu nového HD satelitného prijímača s označením Skylink READY a vybaveného funkciou FastScan – navštívte niektorú z predajní satelitnej techniky (pozri Predajná a servisná sieť) alebo využite ponuku Skylinku. Zaistíte si tým dlhodobo bezproblémový príjem satelitnej televízie Skylink.
  • AK vlastníte HD satelitný prijímač, ktorý však nie je vybavený funkciou FastScan, musíte si vyššie uvedené programy naladiť manuálne – pri ladení odporúčame postupovať podľa návodu k obsluhe vášho satelitného prijímača s využitím vyššie uvedených parametrov pre naladenie. Pokiaľ ešte nemáte návod k obsluhe, môžete využiť univerzálny návod pre naladenie alebo využiť služby niektorého z partnerov Skylinku (pozri Predajná a servisná sieť).

Ako spoznáte, či je váš satelitný prijímač HD? (postup)

Redakcia

Všetky autorove články
Skylink

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať