SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Stane sa AI našim najlepším priateľom, učiteľom, terapeutom aj trénerom v jednej osobe?

Spoločenské dopady
0

Vízia miliardára Marca Andreessena o blízkej budúcnosti ľudstva sa podobá tomu, čo sme mohli vidieť vo vedecko-fantastickom filme Her z roku 2013. Film hovorí o vzťahu mužského protagonistu so spoločníčkou s pokročilou umelou inteligenciou, ktorý sa nakoniec prehĺbi do bizarnej lásky. Podľa Andreessenovej predstavy o budúcnosti bude umelá inteligencia slúžiť ako všadeprítomný spoločník človeka, ktorý mu bude pomáhať s každým aspektom jeho života – od vytvárania nákupných zoznamov až po rozhodovanie o zmene života.

Všetci už od detstva budú vyrastať s touto technológiou, budú používať programy AI, ktoré sa budú dať nosiť ako náhrdelník alebo im budú vysielať slová priamo do hlavy prostredníctvom vedenia cez kosti. AI bude týchto ľudí dôverne poznať a stane sa ich terapeutom, trénerom a priateľom, povedal miliardár. „Nikdy vás nebude súdiť. Nikdy sa nebude cítiť urazene. Nikdy sa nebude hnevať, že ste ju nepočúvali. Nikdy nepôjde na dovolenku,“ vyjadril sa Andreessen. „Bude tu pre vás.“

SAMSUNG 042024 Advertisement

Ako spoluzakladateľ a generálny partner spoločnosti Andreessen Horowitz, jednej z najvplyvnejších firiem rizikového kapitálu v Silicon Valley, Marc Andreessen viedol niekoľkomiliónové kolá financovania viacerých startupov v oblasti umelej inteligencie vrátane spoločnosti Waymo, ktorá vyrába autonómne autá spoločnosti Alphabet, a výrobcu ChatGPT OpenAI.

Umelá inteligencia ešte nie je dostatočne pokročilá na to, aby sa dala implementovať do takej miery, ako si to predstavuje Andreessen. Súčasné iterácie veľkých jazykových modelov vyžadujú podnety od človeka. Táto štruktúra reakcie na podnety sa však bude vyvíjať. Podľa Andreessen bude AI v budúcnosti rozhodovať o tom, kedy sa s vami bude rozprávať. „Keď si bude myslieť, že má čo povedať, povie to, inak bude mlčať.“

Takýto model umelej inteligencie by mohol pomôcť pri rozhodovaní človeka. Na základe používania sa AI oboznámi so zvyklosťami a logikou používateľa a tieto znalosti by mohla využiť na to, aby používateľa vyzvala k pozastaveniu a prehodnoteniu pred uskutočnením rozhodnutia. Umelá inteligencia by podľa miliardára mohla v živote človeka zastávať rôzne úlohy – priateľa, terapeuta, spoločníka, mentora, trénera, učiteľa alebo asistenta. Používateľ by ju mohol využívať v závislosti od toho, čo v danom okamihu potrebuje.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Neustála prítomnosť umelej inteligencie si vyžaduje praktický, nerušivý spôsob interakcie ľudí s touto technológiou, vhodnou formou by mohol byť napríklad náhrdelník. Andreessen spomenul startup vyvíjajúci prívesok, ktorý by mohol premietať obrazy na ruku nositeľa alebo na povrch pred ním. Ďalšia možnosť je kostné vedenie, pri ktorom sa vibrácie šíria po kostiach hlavy do vnútorného ucha, čo umožňuje človeku počuť zvuk „v hlave“ a zároveň počuť okolie. Slúchadlá s kostným vedením sa predávajú v cene cca od 20 do 200 USD.

Pre ľudí, ktorí sa obávajú, že stratia svoju autonómiu v prospech pokročilej, všadeprítomnej umelej inteligencie, akú opisuje Andreessen, má slová útechy: Umelá inteligencia je len ďalší druh stroja. „Keď chceme, aby boli stroje zapnuté, sú zapnuté. Keď ich chceme vypnúť, sú vypnuté,“ povedal. „Bude to symbiotický vzťah,“ dodal Andreessen. „Myslím, že to bude oveľa lepší spôsob života.“

Zdroj: finance.yahoo.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať