SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Stav našich čriev má vplyv na kvalitu zdravia a starnutie

0

Vedci za posledné dve desaťročia zistili, že baktérie v našom bruchu, nazývané súhrnným názvom črevný mikrobióm, súvisia s naším duševným zdravím a imunitným systémom. Jedna z najnovších štúdií o črevnom zdraví pomocou zvláštnej transplantácie skúma, ako mikrobióm ovplyvňuje starnutie myší. Výskum publikovaný v časopise Nature Aging odhaľuje, že staršie myši, ktoré dostali transplantáty črevnej mikroflóry od mladých myší, vykazujú zlepšené kognitívne funkcie mozgu.

Ponúka nám to pohľad na to, ako strava a to, čo obýva naše brucho, ovplyvňujú to, ako vyzerá náš mozog v starobe. Ide o prvú štúdiu, ktorá ukazuje koreláciu medzi transplantáciou črevného mikrobiómu z mladšej myši do staršej a zlepšenými mozgovými schopnosťami u starších myší. Marcus Böhme, neurovedec z University College Cork a jeden z autorov štúdie, sa vyjadril, že bolo ohromujúce vidieť, že zmena v mikrobiómoch môže priniesť také účinky na kognitívne správanie, že sa takmer podobá učebnému výkonu mladých myší.

SWAN_042021

Potom sa vedci zamerali na transplantáciu fekálnej mikrobioty. Mali skupinu myší vo veku troch alebo štyroch mesiacov (čo v životnom cykle ľudí zodpovedá 18 rokom) a skupinu 19 alebo 20-mesačných myší (čo zodpovedá zdravým 70-ročným ľuďom). Výskumníci zhromaždili vzorky výkalov od mladších myší a transplantovali ich do čriev starších myší, aby kultivovali podobný črevný mikrobióm. Ukázalo sa, že staršie myši, ktoré dostali transplantát od mladších myší, mali črevnú mikroflóru, ktorá sa podobala mladším myšiam.

Potom staršie myši podrobili behaviorálnym testom, aby zmerali, ako sa zmenila ich mozgová funkcia. Napokon vedci preskúmali mozgy myší, najmä hippocampus, ktorý je sídlom priestorového učenia a pamäte, aby zistili, aké zmeny nastali v reakcii na transplantáciu. Tento experiment nás informuje o tom, ako starostlivosť o zdravie našich čriev môže pomôcť udržať holistické zdravie do vysokého veku. Okrem toho by táto štúdia mohla objasniť, ktoré aspekty stravy sú rozhodujúce pre zdravie mozgu.

Zdroj: inverse.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať