PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Syntetické embryá nepotrebujú spermie, vajíčka ani maternicu

2

Výskumníci z Weizmannovho vedeckého inštitútu v Izraeli vytvorili syntetické myšie embryá z kmeňových buniek, čím sa zbavili potreby spermií, vajíčok a dokonca aj maternice. Potom ich pestovali takmer do polovice celého obdobia gravidity, keď už mali všetky orgánové progenitory vrátane bijúceho srdca. Táto technológia by sa mohla použiť na pestovanie orgánov na transplantáciu.

Práca nadväzuje na dve vetvy predchádzajúceho výskumu tímu. Prvá zahŕňala preprogramovanie kmeňových buniek do „naivného“ stavu, ktorý im umožňuje diferencovať sa na všetky ostatné bunky vrátane iných kmeňových buniek. Druhá vetva sa zamerala na vývoj zariadenia, ktoré by mohlo efektívnejšie pestovať embryá mimo maternice.

Kombináciou týchto dvoch techník sa tímu podarilo vypestovať niektoré z doteraz najpokročilejších syntetických myších embryí. Začali s naivnými myšími kmeňovými bunkami, ktoré boli predtým niekoľko rokov kultivované v Petriho miske. Tie boli rozdelené do troch skupín, ktoré mali zohrávať kľúčovú úlohu vo vývoji embrya.

Jedna skupina obsahovala bunky, z ktorých sa mali vyvinúť embryonálne orgány. Ďalšie dve boli ošetrené hlavnými regulačnými génmi mimoembryonálnych tkanív – placenty pre jednu skupinu a žĺtkového vaku pre druhú. Tieto tri typy buniek sa potom zmiešali v umelej maternici, ktorá starostlivo kontroluje tlak a výmenu kyslíka a jemne pohybuje kadičkami, aby simulovala prirodzený tok živín.

Keď sa tieto tri typy buniek dostali dovnútra, zhlukli sa a vytvorili agregáty, ktoré mali potenciál vyvinúť sa do štruktúr podobných embryu. Ako sa dalo očakávať, drvivá väčšina z nich v tomto štádiu zlyhala a len 0,5 %, teda 50 z približne 10 000, sa úspešne vyvíjalo ďalej. Začali vytvárať guľôčky buniek a nakoniec podlhovasté štruktúry pripomínajúce prirodzené embryá s placentou a žĺtkovým vakom.

Tie sa mohli vyvíjať viac ako osem dní, čo je takmer polovica obdobia myšej gravidity, a dovtedy sa v nich vytvorili predchodcovia všetkých orgánov vrátane bijúceho srdca, krvného obehu kmeňových buniek, dobre tvarovaného mozgu, črevného traktu a počiatkov chrbtice.

Pri bližšom skúmaní tím zistil, že tvar vnútorných štruktúr a vzory génovej expresie týchto syntetických embryí sa zhodujú s prirodzenými na 95 %. Zdalo sa, že aj ich orgány sú funkčné.  Tím tvrdí, že táto technika by mohla pomôcť znížiť potrebu testovania na živých zvieratách a nakoniec by sa mohla stať bohatým zdrojom tkanív a orgánov na transplantáciu. Výskum bol uverejnený v časopise Cell.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Skvelý pokrok. reakcia na: Syntetické embryá nepotrebujú spermie, vajíčka ani maternicu

4.8.2022 16:08
Chválim vedcov za tento pokrok.
Reagovať

Syntetické embryá... reakcia na: Syntetické embryá nepotrebujú spermie, vajíčka ani maternicu

4.8.2022 09:08
... zasa sa niekto hrá na Stvoriteľa.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať