SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Jadrová energetika naberá vďaka malým modulárnym reaktorom nový dych

Technológie
2

Prvý dizajn malého modulárneho reaktora bol schválený na certifikáciu americkou Komisiou pre jadrový dozor (Nuclear Regulatory Commission – NRC). Reaktor spoločnosti NuScale sľubuje bezpečnú, čistú energiu pri radikálnom znížení nákladov, využívania pôdy a času inštalácie. Kľúčové výhody tohto reaktora sú jeho malé rozmery a modularita.

Namiesto toho, aby sa musel každý reaktor stavať na mieste, navrhnutý na mieru pre danú lokalitu, môže NuScale hromadne vyrábať moduly reaktorov s ľahkou vodou v továrni a potom ich dodávať do celého sveta na relatívne rýchlu inštaláciu. Každý valcový modul je vysoký približne 20 m, má priemer 2,7 m a vytláčaním pary cez turbínu produkuje 77 megawattov elektrickej energie.

Elektráreň by mohla fungovať so štyrmi až dvanástimi modulmi ponorenými vo vodnej nádrži, takže elektráreň môže mať výkon 308 až 924 MW. NuScale tvrdí, že vďaka možnosti hromadnej výroby bude elektráreň schopná cenovo konkurovať aj niektorým riešeniam využívajúcim fosílne palivá. Rovnako ako väčšina ostatných jadrových dizajnov štvrtej generácie aj elektráreň NuScale je navrhnutá tak, aby sa v prípade núdze sama bezpečne odstavila bez akéhokoľvek vstupu operátora alebo požiadaviek na energiu.

Výstupné ventily napájacej vody a pary sa v prípade havarijnej situácie zatvoria a otvorí sa sekundárna sústava ventilov na odtlakovanie pary z aktívnej zóny reaktora do ochrannej nádoby obklopujúcej reaktor. NuScale hovorí, že obrovská vodná nádrž s betónovou strechou, v ktorej sú umiestnené reaktorové moduly, poskytne poslednú líniu obrany navrhnutú tak, aby odolala zemetraseniu aj nárazu lietadla.

Prvá elektráreň NuScale by mala začať vyrábať energiu v roku 2029, pričom všetkých šesť jej modulov by malo byť v prevádzke v roku 2030. Ide o projekt Carbon Free Power Project, nachádza sa v areáli Idaho National Laboratory a vygeneruje približne 462 MW.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Enregia reakcia na: Jadrová energetika naberá vďaka malým modulárnym reaktorom nový dych

5.8.2022 22:08
A koľko energie je treba na vytvorenie solárného panela? Múdrlant.
Reagovať

RE reakcia na: Jadrová energetika naberá vďaka malým modulárnym reaktorom nový dych

4.8.2022 21:08
A dokáže sa to splatiť za svoju životnosť? Rátajme celkové náklady zahŕňajúce výrobu zariadenia, výrobu paliva, montáže, údržby, uskladnenia prebytočnej energie pre špičky a likvidáciu vyhoreného paliva.

Resp. dokáže to vyrobiť za svoj život aspoň toľko energie, ako sa spotrebuje na jeho výrobu?

Solárne panely nevedeli desaťročia vygenerovať za svoju životnosť ani toľko energie, koľko bolo potrebnej na ich vytvorenie. S parametrom uskladnenia energie sú stále v deficite.

Green Deal.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať