PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Syntetické mozgy umožnia vznik úplne nových bytosti

2

Tím vedcov zo Spoločnosti Maxa Plancka nedávno zverejnil ohromujúci nový výskum, ktorý naznačuje, že posunuli oblasť „organoidov“ na novú odvážnu hranicu. Organoidy sú syntetické biologické konštrukty, ktoré do rôznej miery napodobňujú ľudské orgány. Vedci ich pestujú programovaním zhlukov kmeňových buniek.

Najvyšším cieľom je vypestovať analógy orgánov, napríklad syntetické pečeňové alebo mozgové organoidy, ktoré môžeme použiť na rozvoj našich vedeckých a lekárskych poznatkov. Zdravých ľudských orgánov dostupných na invazívne vedecké štúdium je extrémny nedostatok. Keby sme mohli vypestovať umelé, rezať ich či napumpovať experimentálnymi liekmi, mohlo by to spôsobiť revolúciu v tom, ako liečime zranenia, choroby a starnutie.

Veľká novinka z výskumu Spoločnosti Maxa Plancka sa týka vývoja špeciálneho druhu buniek v mozgových organoidoch tímu. Podľa vyjadrenia výskumníkov sa v nich vytvorili „vonkajšie radiálne glie“, čo je typ kmeňovej bunky, o ktorej sa vedci domnievajú, že je zodpovedná za spôsob, akým sa vyvíjajú mozgové hemisféry ľudí a primátov. Ide o významné zistenie, pretože je ťažké nájsť na štúdium zdravé mozgy, ktoré by obsahovali tieto konkrétne bunky.

Pestovanie umelých mozgov je neuveriteľne zložité. Dosiahnutie správneho výsledku si doteraz vyžadovalo desaťročia pokusov a omylov. Časom by tento výskum mohol viesť k robustnejším mozgovým kultúram a jedného dňa azda vedci vytvoria syntetický ľudský mozog, ktorý bude identický so skutočným.

Možno si položíte otázku, čo sa stane, ak pripojíme mozgový implantát k funkčnému syntetickému mozgu. Spoločnosť Neuralink vyvíja invazívne implantáty, ktoré sa budú vkladať do zdravých ľudských mozgov na účely augmentácie. Takisto tvrdí, že do konca roka 2022 vykoná skúšky na ľuďoch.  

Pokrok sa nedá zastaviť. Jedného dňa budú mať ľudia funkčné mozgové implantáty. A najlepší spôsob na ich testovanie sú syntetické mozgy, ktoré napodobňujú skutočné. No táto technológia je ešte ďaleko, rovnako aj umelé mozgy, ktoré napodobňujú tie ľudské. A v tejto súvislosti aj umelá inteligencia na úrovni človeka.

Je však logické, že tieto tri technológie sa budú nevyhnutne prelínať. Ak organoidy dosiahnu kapacitu skutočného mozgu, umelá inteligencia sa stane všeobecnou umelou inteligenciou a rozhrania mozog – počítač dokážu interpretovať jedinečný jazyk mozgu, vzniknú nové „bytosti“ ktoré zatiaľ nevieme ani pomenovať.

Zdroj: thenextweb.com

2 komentáre

vy sa prekonavate reakcia na: Syntetické mozgy umožnia vznik úplne nových bytosti

9.8.2022 22:08
v kazdom preklade dokazete vyrobit novy a lepsi konstrukt. Veta "Najvyšším cieľom je vypestovať analógy orgánov" krasne ilustruje ze cvicena opicka nevie co preklada a vlastne ju to ani nezaujima. Len tak dalej, vzdy sa k vam rad pridem pobavit!
Reagovať

RE: vy sa prekonavate reakcia na: vy sa prekonavate

18.8.2022 12:08
Neviem čo sa Vám na danom preklade nezdá, preložený text zodpovedá predsa podstate originálu, alebo ste mohli nás všetkých poučiť o lepšej voľbe preloženia..
Mňa ale udivuje, že vedci sa snažia "vylepšovať (augementovať)" a pritom nevedia ani to podstatné (resp. neberú do úvahy) - kde sa vlastne nachádza vedomie...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať